10 faktów, które warto wiedzieć o Sumatrze
Sum atra
- Sumatra to szósta co do wielkości wyspa na świecie, druga, po Borneo, największa wyspa, na której położona jest Indonezja. Mierzy prawie 500 tysięcy kilometrów kwadratowych. Należy zarezerwować sobie na jej zwiedzanie sporo czasu, ponieważ jest bardzo ciekawa i zróżnicowana, natomiast stan dróg woła o pomstę do nieba. Pokonanie stu kilometrów może zająć nawet kilka godzin.
- Sumatrę zamieszkuje prawie 50 milionów ludzi, 400 ostatnich sumatrzańskich tygrysów, niecałe 300 ostatnich nosorożców sumatrzańskich, kilkanaście tysięcy sumatrzańskich orangutanów i około 2500 sumatrzańskich słoni. Jest to jedyne miejsce na ziemi, gdzie te gatunki mieszkają razem na jednym terenie. Wszystkie, oprócz człowieka, są krytycznie zagrożone wyginięciem za sprawą człowieka, który niszczy ich naturalne warunki życia wycinając lasy w celu tworzenia intratnych plantacji palm olejowych. W ciągu ostatnich dwudziestu lat powierzchnia dżungli została zredukowana o 50%. Proceder trwa nadal.
- Sumatrzańskie dżungle są porośnięte największą ilością różnorodnych gatunków roślin. Liczbą gatunków ponad dwukrotnie przewyższają Amazonię. Do tej pory zidentyfikowano ich ponad 15 tysięcy. Rośnie tu największy i najbardziej śmierdzący kwiat na ziemi, raflezja oraz najwyższy kwiat świata, titan arum, którego nazwa w języku polskim brzmi ‘dziwidło olbrzymie’. Jego liście osiągają nawet 7 metrów wysokości.
- Sumatra jest ponad 90% zamieszkała przez wyznawców Islamu. Region Aceh w zachodniej, najbardziej konserwatywnej części wyspy, szczyci się wprowadzeniem Islamu do całego kraju już w XIII wieku. Obowiązuje tu ciągle prawo szariatu. Pracuje specjalna policja szariatu, która wymierza wyroki ponad obowiązującym prawem świeckim. Prawo szariatu zakazuje sprzedaży i konsumpcji alkoholu, hazardu, stosunków męsko-damskich bez ślubu. Cudzołóstwo kobiet jest karane śmiercią przez ukamienowanie, za kradzież obcina się ręce. Mniejsze przewinienia kończą się biczowaniem. Obcokrajowcom kar się raczej nie wymierza jednak warto uważać. Na piwo warto się udać do chińskiej dzielnicy, a od lokalnych kobiet trzymać się raczej z daleka – dla ich bezpieczeństwa.
- Sumatra to kraj żyjący na wulkanach. Wzdłuż zachodniego wybrzeża znajdują się 34 wulkany. Najbardziej aktywne to Marapi i Karinci. W okresach zagrożonych erupcją władze wysiedlają całe wioski i przenoszą je na bezpieczniejsze tereny. W wyniku powstają tak zwane ‘wioski duchów’, gdzie opuszczone domy pełne jeszcze pozostawionych sprzętów codziennego użytku, garnków, zabawek, zdjęć rodzinnych robią naprawdę piorunujące wrażenie. Ostatnia erupcja wulkanu Anak Krakatoai spowodowane przez nią tsunami miało miejsce w grudniu 2018 roku. Same wulkany urzekają swoim nieprawdopodobnym pięknem.
- Stolicą Sumatry jest Medan, trzecie co do wielkości miasto w Indonezji. Nie można nie spróbować tu dania Soto Medan, czyli rosołu kurzego przyrządzanego z mlekiem kokosowym. Dodatki typu liście kafiru, liście laurowe, pałeczki cynamonu, kardamon, gwiazdki anyżu, czosnek, szalotki, kandlenki, kurkuma, kolendra, czili i imbir czynią z potrawy danie bardzo niebanalne.
- Największym jeziorem na Sumatrze jest Toba. Jego długość to 100 kilometrów, szerokość 34, całkowita powierzchnia niemal 2 tysiące kilometrów kwadratowych. Powstało w kalderze w wyniku wybuchu wulkanu około 75 tysięcy lat temu. Na jego powierzchni uformowała się wyspa Samosir, która jeszcze do XX wieku zamieszkiwana była przez kanibali. Obecnie zamieszkuje ją w większości chrześcijańskie plemię Bataków. Krystalicznie czysta woda i położenie wyspy na wysokości prawie 1000 metrów ponad poziomem morza czynią z niej idealne miejsce na wypoczynek. Jest rześko, idealny azyl od tropikalnych upałów.
- Na Sumatrze są ciągle dzikie, zupełnie naturalne, niezadeptane przez człowieka wyspy. Turkusowe, cieplutkie morze kryje przepiękne rafy koralowe i kolorowe ryby. Wyspy archipelagu Banyak są prawdziwą perełką, gdzie można się ciągle poczuć jak Robinson Crusoe.
- Na Sumatrze, na bezludnej wysepce Bangkaru, okrągły rok składają jaja zagrożone wymarciem żółwie skórzaste, największe i najcięższe żółwie na świecie. Żółw ten jest mniejszy wśród wszystkich gadów jedynie od krokodyla. Urodzone na tej plaży żółwiątka wracają złożyć swoje jaja dokładnie w to samo miejsce. Pilnują ich przed kłusownikami i drapieżnikami strażnicy, którzy kilka razy dziennie patrolują plaże. Pomagają maleństwom wydobyć się z jamy, w której zakopała jaja żółwica-matka, eskortują ich podróż do oceanu, gdzie po drodze czyhają na nie kraby i drapieżne ptactwo. Można się tam udać i asystować strażnikom w patrolach.
- Plemię Mentawai – plemię, które do tej pory żyje na oddalonej o około 100 kilometrów wyspie od Sumatry. Żyją w dżungli, korzystają z jej owoców i zwierząt. Mają swoich szamanów, swoje obrzędy, swoje zwyczaje. Polują zatrutymi strzałami trucizną, którą produkują z rosnących w dżunglach roślin. Unikają cywilizacji. Najciekawsze plemię z bardzo różnorodnej Sumatry.
Sumatra jest dzika, niezadeptana turystycznie, bujna i zielona. Sumatrę na pewno warto odwiedzić, zanim stanie się kolejną Bali. Zapraszamy do pierwszej części relacji z naszych kilkumiesięcznych odwiedzin na tej wyspie TUTAJ.
Wiece artykułów o Sumatrze:
W poszukiwaniu niepasującego elementu
Bukittingi rządzą kobiety Mingangbaru
Największy kwiat świata: Raflezja
Pozytywny efekt tsunami w prowincji Banda Aceh