10 Top Świątyń na Bali - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / 10 Top Świątyń na Bali
Bali 10 top świątyń

10 Top Świątyń na Bali

Top 10 Świątyń na Bali

 

Chociaż często słyszy się określenie, że Bali to kraina tysiąca świątyń, na tej niewielkiej, indonezyjskiej wysepce wzniesiono ich tak naprawdę ponad 10 tysięcy. Aż 95% Balijczyków to wyznawcy hinduizmu, stąd najwięcej świątyń będzie poświęcona któremuś z ogromnej rzeszy hinduskich bóstw. Niemniej jednak, można trafić tez na świątynię buddyjską, muzułmański meczet, a nawet kościół katolicki. Raczej niemożliwe jest odwiedzenie wszystkich 10 tysięcy balijskich miejsc kultu podczas jednej podróży, podróżniczym grzechem jest jednak ominięcie tych najważniejszych, najciekawszych, najpiękniejszych.

1. Besakih

Najważniejszą świątynią na Bali jest Besakih, nazywana często świątynią matką wszystkich pozostałych.

 

Bali Besakih Temple Swiatynia Matka 1 - 10 Top Świątyń na Bali

 

 

2. Tanah Lot

Najbardziej malowniczo położoną świątynią na Bali jest Tanah Lot, malutka świątynia zawieszona na skalnym cyplu, o który rozbijają się z impetem morskie fale.

 

Bali Tanah Lot Temple Swiatynia - 10 Top Świątyń na Bali

 

3. Ulun Danu Bratan

Atrakcyjnością lokalizacji konkuruje z nią świątynia położona na wysepce po środku jeziora Alun Danu Bratan, której wizerunek spopularyzowała okładka najpopularniejszego przewodnika turystycznego Lonely Planet.

 

Bali Ulun Danu Beratan Swiatynia - 10 Top Świątyń na Bali

 

4. Lempuyang

Kolejną pretendentką do miana najpiękniej położonej jest świątynia Lempuyang, której brama, zwana też bramą niebios, otwiera widok na czynny wulkanu i najświętszą balijską górę w jednym, Agung, uważaną przez Balijczyków za siedzibę Bogów.

 

Bali Lempuyang Temple Swiatynia - 10 Top Świątyń na Bali

 

5. Lahur Uluwatu

Świątynia Pura Lahur Uluwatu zawdzięcza swoją popularność największemu na wyspie pokazowi tradycyjnego teatru tańca Kecak, odgrywanemu w amfiteatrze na terenie świątyni, z przepięknym widokiem na zachodzące nad morskim horyzontem słońce. Nie da się nie zauważyć stad ciekawsko-złośliwych makaków, które kręcą się po terenie. Uwaga kradną!

 

Bali Uluwatu Temple Swiatynia - 10 Top Świątyń na Bali

 

6. Tirta Empul

Tirta Empul, czyli świątynia świętej wody, daje możliwość obserwacji lokalnego kultu wody. Balijczycy pielgrzymują tu, by oczyścić duszę i ciało w basenach świątyni podczas rytualnych ablucji.

 

Bali Tirta Empul Temple Swiatynia - 10 Top Świątyń na Bali

 

7. Gunung Kawi

Gunung Kawi, to bardziej kompleks grobowców królów z niewielką świątynią w tle. Gigantyczne, wykute w skale posągi królów są główną atrakcją i przedmiotem podziwu odwiedzających. Dodatkowym atutem jest unikatowe położenie kompleksu nad rwącą rzeką, w otoczeniu zielonego lasu, ryżowych pól i malowniczych formacji skalnych.

 

Bali Gunung Kawi Temple Swiatynie - 10 Top Świątyń na Bali

 

8. Goa Gajah

Goa Gajah, grota słonia, kryje w sobie niepozorne i prymitywne posążki bóstw, jednak jej bogato rzeźbiona, kamienna fasada robi ogromne wrażenie.

 

Bali Goa Gajah Temple Swiatynia - 10 Top Świątyń na Bali

 

9. Taman Kemuda Saraswati

Świątynia Taman Kemuda Saraswati, nazywana często Wodnym Pałacem Ubud, położona jest w samym centrum turystycznego miasteczka. Prowadzi do niej wąska, betonowa ścieżka zbudowana między dwoma basenami usłanymi kwiatami lotosu. Dedykowana jest bogini Saraswati, patronce wiedzy, nauki, mądrości, muzyki, sztuki i mowy.

 

Bali Taman Kemuda Saraswati Temple Swiatynie - 10 Top Świątyń na Bali

 

10. Pura Goa Lawah i Taman Ayun

Pura Goa Lawah, to hinduska świątynia zaliczana do sześciu najświętszych miejsc kultu na Bali. Natomiast Taman Ayun, to przepiękny kompleks świątynny, położony w bardzo malowniczym ogrodzie. Nie możemy się zdecydować, która bardziej zasługuje na miejsce w pierwszej dziesiątce. Zdecydujcie sami!

 

Bali Taman Ayun Temple Swiatynie - 10 Top Świątyń na Bali

 

Będąc na Bali koniecznie zajrzyjcie do domowych świątyń, integralnej części tradycyjnych balijskich posesji. To niezwykłe miejsca, w których balijskie rodziny codziennie oddają hołd zmarłym przodkom. Mogą to być malutkie kapliczki wielkości karmika dla ptaków, mogą to być spore kompleksy tradycyjnych pomników, ulokowane w części podwórza. Więcej o architekturze tradycyjnych balijskich domów możecie przeczytać TUTAJ.

Bali wycieczki i atrakcje 4 150x150 - 10 Top Świątyń na Bali
Bali wycieczki 2 150x150 - 10 Top Świątyń na Bali
sportretuj swją podróż 150x150 - 10 Top Świątyń na Bali
Lista mailingowa 2 150x150 - 10 Top Świątyń na Bali

Zostaw odpowiedź: