
Największy kwiat świata, raflezja, odnaleziony w końcu na Sumatrze.
Największy kwiat świata, raflezja, odnaleziony w końcu na Sumatrze
‘To najprawdopodobniej największy i najwspanialszy kwiat na świecie’ – tak opisał swoje odkrycie ser Thomas Stamford Raffles w 1818 roku. Trudno się nie zgodzić, raflezja, nazwana tak na cześć swojego odkrywcy, robi niesamowite wrażenie.
Raflezja, z polskiego bukietnica, to pasożyt. Nie posiada korzeni, łodygi ani liści. Żyje na lianach, z których wysysa substancje potrzebne do przetrwania.
W pierwszych stadiach rozwoju raflezja jest niepozorną, brunatną bulwą, pełniącą funkcję spichrzową i przetrwalnikową. Gromadzi białka, cukry i wodę, by niespodziewanie zakwitnąć po 12 – 18 miesiącach.
Nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy to nastąpi. Dlatego tak trudno ją odszukać. Nie kwitnie zawsze w tym samym miejscu, a kwitnie krótko: jedynie 5 – 7 dni. Dlatego przewodnicy, którzy przeszukują dżunglę, by ją odnaleźć, poświęcają na to sporo czasu, który w konsekwencji, odpowiednio wyceniają.
Podejmowano wiele prób, by ją wyhodować w sztucznych warunkach. Niestety nieudanych. Kapryśna roślina rośnie jedynie w dżungli, tylko tam gdzie sama chce.
Po tygodniu jej wspaniałe ognisto-czerwone płatki brązowieją, by w ostatecznie skurczyć się i zgnić.
Największy odnaleziony do tej pory kwiat miał ponad metr średnicy i ważył prawie 11 kilogramów.
Raflezja słynie również z emitowania paskudnego zapachu zgniłego mięsa, którym wabi muchy i padlinożerne żuki. Jednak nie po to, żeby je pożreć. Wbrew swojemu okazałemu wyglądowi jest rośliną niegroźną dla otoczenia. Owady potrzebne są jej do rozmnażania, bowiem jest kwiatem heterogennym. Muchy i żuki przenoszą miedzy kwiatami materiał konieczny do wytworzenia nowych zarodników. Po skutecznym zapyleniu, kwiat przestaje śmierdzieć.
Raflezje można zobaczyć jedynie w Indonezji, Malezji, Tajlandii i Filipinach. Największe prawdopodobieństwo występuje na Sumatrze i Borneo, w pierwotnej dżungli, na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza.
‘Nasze’ okazy odnaleźliśmy w Batang Palupuh Nature Reserve, około 16 kilometrów od miasteczka Bukittinggi na Sumatrze. Nie ma tam żadnego punktu informacyjnego, oficjalnych przewodników, oznakowania. Trzeba się zdać na samozwańczych przewodników, czyli mieszkańców wioski, którzy wiedzą, gdzie znaleźć unikatowy kwiat. Najłatwiej szukać ich w ‘Rafflesia Luwak Coffee’, gdzie można również przyjrzeć się procesowi produkcji najsłynniejszej i najdroższej kawy na świecie, zaparzonej z ziaren spożytych i wydalonych przez łaskuny. Warto jej też spróbować, nie jest tu aż taka droga.
Więcej o naszych poszukiwaniach raflezji i innych ciekawych miejscach na Sumatrze znajdziesz TUTAJ.
Przeczytaj też
10 faktów, które warto wiedzieć o Sumatrze
W poszukiwaniu niepasującego elementu
Bukittingi rządzą kobiety Mingangbaru
Pozytywny efekt tsunami w prowincji Banda Aceh
Najsłynniejszy Orang Hutan w Bukit Lawang
Rodzice chrzestni żółwi morskich