Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Największy kwiat świata, raflezja, odnaleziony w końcu na Sumatrze.
sumatra raflezja bukittingi

Największy kwiat świata, raflezja, odnaleziony w końcu na Sumatrze.

Największy kwiat świata, raflezja, odnaleziony w końcu na Sumatrze

To najprawdopodobniej największy i najwspanialszy kwiat na świecie’ – tak opisał swoje odkrycie ser Thomas Stamford Raffles w 1818 roku. Trudno się nie zgodzić, raflezja, nazwana tak na cześć swojego odkrywcy, robi niesamowite wrażenie.

 

Indonezja Sumatra Bukittinggi raflezja 300 of 1 1024x683 - Największy kwiat świata, raflezja, odnaleziony w końcu na Sumatrze.

 

Raflezja, z polskiego bukietnica, to pasożyt. Nie posiada korzeni, łodygi ani liści. Żyje na lianach, z których wysysa substancje potrzebne do przetrwania.

 

Indonezja Sumatra Bukittinggi raflezja 6 1024x683 - Największy kwiat świata, raflezja, odnaleziony w końcu na Sumatrze.

 

W pierwszych stadiach rozwoju raflezja jest niepozorną, brunatną bulwą, pełniącą funkcję spichrzową i przetrwalnikową. Gromadzi białka, cukry i wodę, by niespodziewanie zakwitnąć po 12 – 18 miesiącach.

 

Indonezja Sumatra Bukittinggi raflezja 100 1024x683 - Największy kwiat świata, raflezja, odnaleziony w końcu na Sumatrze.

 

Nigdy nie wiadomo gdzie i kiedy to nastąpi. Dlatego tak trudno ją odszukać. Nie kwitnie zawsze w tym samym miejscu, a kwitnie krótko: jedynie 5 –  7 dni. Dlatego przewodnicy, którzy przeszukują dżunglę, by ją odnaleźć, poświęcają na to sporo czasu, który w konsekwencji, odpowiednio wyceniają.

Podejmowano wiele prób, by ją wyhodować w sztucznych warunkach. Niestety nieudanych. Kapryśna roślina rośnie jedynie w dżungli, tylko tam gdzie sama chce.

Po tygodniu jej wspaniałe ognisto-czerwone płatki brązowieją, by w ostatecznie skurczyć się i zgnić.

 

Największy odnaleziony do tej pory kwiat miał ponad metr średnicy  i ważył prawie 11 kilogramów.

Raflezja słynie również z emitowania paskudnego zapachu zgniłego mięsa, którym wabi muchy i padlinożerne żuki. Jednak nie po to, żeby je pożreć. Wbrew swojemu okazałemu wyglądowi jest rośliną niegroźną dla otoczenia. Owady potrzebne są jej do rozmnażania, bowiem jest kwiatem heterogennym. Muchy i żuki przenoszą miedzy kwiatami materiał konieczny do wytworzenia nowych zarodników. Po skutecznym zapyleniu, kwiat przestaje śmierdzieć.

 

Indonezja Sumatra Bukittinggi raflezja 4 1024x768 - Największy kwiat świata, raflezja, odnaleziony w końcu na Sumatrze.

 

Raflezje można zobaczyć jedynie w Indonezji, Malezji, Tajlandii i Filipinach. Największe prawdopodobieństwo występuje na Sumatrze i Borneo, w pierwotnej dżungli, na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza.

‘Nasze’ okazy odnaleźliśmy w Batang Palupuh Nature Reserve, około 16 kilometrów od miasteczka Bukittinggi na Sumatrze. Nie ma tam żadnego punktu informacyjnego, oficjalnych przewodników, oznakowania. Trzeba się zdać na samozwańczych przewodników, czyli mieszkańców wioski, którzy wiedzą, gdzie znaleźć unikatowy kwiat. Najłatwiej szukać ich w ‘Rafflesia Luwak Coffee’, gdzie można również przyjrzeć się procesowi produkcji najsłynniejszej i najdroższej kawy na świecie, zaparzonej z ziaren spożytych i wydalonych przez łaskuny. Warto jej też spróbować, nie jest tu aż taka droga.

Więcej o naszych poszukiwaniach raflezji i innych ciekawych miejscach na Sumatrze znajdziesz TUTAJ.

 

Przeczytaj też

10 faktów, które warto wiedzieć o Sumatrze

W poszukiwaniu niepasującego elementu

Bukittingi rządzą kobiety Mingangbaru

Pozytywny efekt tsunami w prowincji Banda Aceh

Najsłynniejszy Orang Hutan w Bukit Lawang

Indonezyjskie wioski duchów

Magia nad jeziorem Toba

Rodzice chrzestni żółwi morskich

 

podróże Szyte na Miarę 4 150x150 - Największy kwiat świata, raflezja, odnaleziony w końcu na Sumatrze.
Polecane podróże 2 150x150 - Największy kwiat świata, raflezja, odnaleziony w końcu na Sumatrze.
Indywidualny Plan Podróży 150x150 - Największy kwiat świata, raflezja, odnaleziony w końcu na Sumatrze.
sportretuj swją podróż 150x150 - Największy kwiat świata, raflezja, odnaleziony w końcu na Sumatrze.

Zostaw odpowiedź: