Magia nad jeziorem Toba - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Magia nad jeziorem Toba
toba lake fantour 2 - Magia nad jeziorem Toba

Magia nad jeziorem Toba

O jeziorze Toba krąży wiele legend i mitów. Wzbudza szacunek swoją głębokością i rozmiarem. Zachwyca krajobrazem otaczających je wulkanicznych gór i zielonych tropikalnych lasów. Nie można przejść obok niego obojętnie.

 

Toba Lake Samosir Indonezja Indonesia FanTOUR 17 1024x683 - Magia nad jeziorem Toba

 

Zapewne dlatego, zamieszkujące okolice plemiona Bataków, lubią o nim opowiadać przedziwne historie. Ostrzegają, że w jeziorze mieszka przerażający duch kobiety o płaskiej twarzy, bez oczu, nosa, ust. Jeżeli ktoś ją zobaczy, już do końca życia będzie miał koszmary. Zatem jeżeli jakaś postać zacznie wynurzać się z tafli jeziora, najlepiej jak najszybciej uciekać, a już absolutnie nie patrzeć jej w twarz.

Nie należy też zbliżać się do jeziora w okolicach północy. Wtedy do powierzchni podpływają lamentujący topielcy, którzy ze wściekłości na swój los, mogliby wciągnąć kogoś, jako towarzysza niedoli.

 

Toba Lake Samosir Indonezja Indonesia FanTOUR 42 1024x683 - Magia nad jeziorem Toba

 

Drzewa wokół jeziora zamieszkują natomiast magiczne istoty Begu Ganjan, Jeżeli zakłóci się ich spokój, w rewanżu nawiedzają nocami intruzów. Mocno rozgniewane są nawet zdolne do pozbawienia życia. Dlatego Batakowie boją się ścinać stare drzewa. Nie chcą narazić się na zemstę leśnych duchów.

 

Indonezja Sumatra FanTOUR 6 1024x683 - Magia nad jeziorem Toba

 

Wiele osób zeznało, że na zdjęciach z okolicy jeziora Toba pojawia się tajemniczy dziadek siedzący w różnych miejscach na brzegu Zarzekają się jednak, że na pewno go tam w rzeczywistości nie było. Nie wiadomo czy ma jakieś inne intencje, oprócz zepsucia zdjęć.

Jeszcze inni twierdzą, że widzieli w wodzie gigantycznego węża, którzy rzekomo jest strażnikiem tajemnic jeziora, do których ludzie nie powinni wściubiać nosa. Być może to on odpowiada za liczne zaginięcia na jeziorze. Dlatego lepiej się jak najszybciej oddalić, jak tylko nad taflą błyśnie jakieś większe cielsko.

 

Toba Lake Samosir Indonezja Indonesia FanTOUR 6 1024x683 - Magia nad jeziorem Toba

 

Zadziwiająca jest legenda o powstaniu jeziora, której początek przypomina bajkę o złotej rybce Braci Grimm.

Młody farmer, o imieniu Toba, mieszkał sam w żyznej zielonej dolinie. Pewnego dnia wyruszył nad rzekę złowić rybę na kolację. Wyłowił piękną złotą rybkę, która zaczęła go błagać, żeby zwrócił jej wolność. Zlitował się i już miał wrzucić rybkę z powrotem do rzeki, gdy rybka zamieniła się w piękną księżniczkę, którą wcześniej była.

W dowód wdzięczności za zdjęcie z siebie klątwy, zaproponowała, że wyjdzie za mąż za farmera. Postawiła tylko jeden warunek: nigdy nikomu nie powie, że jest księżniczką, która była kiedyś rybą. Jeżeli złamie przyrzeczenie, wydarzy się wielka katastrofa.

Farmer z ochotą przystał na propozycje. Wzięli ślub i prowadzili szczęśliwe życie w zielonej dolinie. Po roku urodziła im się piękna córka. Miała tylko jedną dziwną cechę: uwielbiała jeść i była wiecznie głodna.

Pewnego dnia matka poprosiła ją, żeby zaniosła posiłek pracującemu w polu farmerowi. Córka jednak nie potrafiła się opanować i sama po drodze zjadła strawę. Ojciec tak się zdenerwował, że nazwał ją ,podłą dziewuchą zrodzoną przez rybę’.

Dziewczynka z płaczem pobiegła do matki, zapytać, czy to prawda. Księżniczka nie mogła okłamać córki. Kazała jej natychmiast wspiąć się na najwyższą skałę. Sama udała się nad rzekę, gdzie po raz pierwszy spotkała farmera, i zniknęła w jej nurcie, zmieniając się ponownie w złotą rybkę. W tym samym momencie niebo zasłoniły czarne chmury, rozpętała się burza z piorunami, a na ziemię spadł tak rzęsisty i długi deszcz, że całkowicie zalał zieloną dolinę. W ten sposób powstało jezioro Toba. Farmer zginął w jego głębinach, natomiast córka zamieniła się w wyspę Samosir, gdzie tkwi do dziś na środku jeziora.

 

Indonezja Sumatra FanTOUR 10 1024x683 - Magia nad jeziorem Toba

 

Inny mit mówi o trzech złotych rybkach, magicznych strażniczkach jeziora, których łuski przybierały różne odcienie: czerwieni, czerni i bieli. Tym tłumaczy się, dlatego do dziś, to trzy najważniejsze kolory w kulturze Bataków. Ozdabia się nimi domy, przedmioty codziennego użytku, rekwizyty używane w religijnych rytuałach. Kombinacja złożona z tych barw posiada nawet swoją nazwę: Bonang.

 

Indonezja Sumatra FanTOUR 17 1024x683 - Magia nad jeziorem Toba

 

Trzy złote rybki łączone są też z mitem powstania jeziora Toba. Pierwsza to księżniczka, która bez pozwolenia zeszła z niebios, za co ojciec zaklął ją w złotą rybkę. Druga to biedny farmer Toba, który złamał przysięgę daną żonie, dlatego skończył jako ryba. Trzecia to ich córka o imieniu Samosir. W rezultacie dla Bataków ryby są symbolem rodziny.

 

Indonezja Sumatra FanTOUR 19 1024x683 - Magia nad jeziorem Toba

 

Historia plemion zamieszkujących okolice Toba jest bardzo długa. Przybyli na wyżynę Karo ponad trzy tysiące lat temu, głównie z Borneo i z Filipin. To zlepek sześciu różnych plemion o różnych tradycjach i wierzeniach, stąd mitów, legend, tradycji i wierzeń krąży tu cała masa.

W rzeczywistości jezioro Toba powstało w niecce utworzonej po wybuchu super wulkanu ponad 70 tysięcy lat temu. Z czasem nieckę zalały wody górskich rzek i ulewne deszcze. Obecnie osiąga 505 metrów głębokości, a całość akwenu mierzy 1130 kilometrów kwadratowych powierzchni, co czyni je największym jeziorem wulkanicznym na świecie. Jednak czy taka historia jest ciekawsza, niż opowieści o złotych rybkach?

 

Toba Lake Samosir Indonezja Indonesia FanTOUR 3 1024x683 - Magia nad jeziorem Toba

 

Wody Toba Lake są krystalicznie czyste, przejrzyste i rześkie. Otoczone skałami wulkanów i soczystą zielenią, stanowią niesamowitą atrakcje w upalnym klimacie Sumatry. Pomimo mieszkających w jeziorze rzekomych duchów, węży, magicznych strażników i pohukujących topielców, warto zaryzykować kąpiel.

 

toba lake fantour 1024x768 - Magia nad jeziorem Toba

 

O naszej podróży po Sumatrze, w tym na Toba Lake, można przeczytać TUTAJ.

Więcej artykułów o Sumatrze

10 faktów, które warto wiedzieć o Sumatrze

W poszukiwaniu niepasującego elementu

Bukittingi rządzą kobiety Mingangbaru

Największy kwiat świata: Raflezja

Pozytywny efekt tsunami w prowincji Banda Aceh

Najsłynniejszy Orang Hutan w Bukit Lawang

Indonezyjskie wioski duchów

Rodzice chrzestni żółwi morskich

podróże Szyte na Miarę 4 150x150 - Magia nad jeziorem Toba
Polecane podróże 2 150x150 - Magia nad jeziorem Toba
Indywidualny Plan Podróży 150x150 - Magia nad jeziorem Toba
sportretuj swją podróż 150x150 - Magia nad jeziorem Toba

Zostaw odpowiedź: