Indonezyjskie Wioski Duchów - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Indonezyjskie Wioski Duchów
Indonezja Sibayak ghost village

Indonezyjskie Wioski Duchów

Zarośnięte chaszczami podwórka. Domy zamieszkane jedynie przez wdzierające się drzwiami i oknami bluszcze. Rozsypane na podłodze stare gazety i ubrania. Porzucone w pośpiechu sprzęty domowego użytku. Opuszczone sklepy, szkoły, kościoły. Wokół cisza tak gęsta, że człowiek odruchowo zniża głos do szeptu w ogóle się nie odzywa.

To  wioski duchów. Tak nazywają je Indonezyjczycy.

 

Berestagi Indonezja Indonesia FanTOUR 62 of 80 1024x683 - Indonezyjskie Wioski Duchów

 

W Indonezji jest 129 czynnych wulkanów. Ich aktywność jest nieustannie monitorowana przez sejsmologów. W obliczu zagrożenia rząd organizuje nie tylko tymczasowe ewakuacje. Zarządza też przymusowe przesiedlenia ludności z najbardziej narażonych terenów, do których nie mają już powrotu. Tak właśnie powstają osobliwe wioski, w których panoszy się już tylko natura.

 

Sumatra Berestagi Indoenzja FanTOUR 3 of 4 1024x683 - Indonezyjskie Wioski Duchów

 

W promieniu od kilku do kilkunastu kilometrów wokół aktywnego wulkanu tworzone są tak zwane red zone, po których poruszać się można jedynie za specjalnym pozwoleniem władz. Nie słychać warkotu silników, ludzkich rozmów, szczekania psów, czy nawet śpiewu ptaków, które instynktownie wynoszą się ze strefy zagrożenia. Atmosfera jest dosyć upiorna.

 

Berestagi Indonezja Indonesia FanTOUR 71 of 80 1024x683 - Indonezyjskie Wioski Duchów

 

Taka 'strefa czerwona’ stworzona jest między innymi wokół największego wulkanu Sumatry Północnej, Sinabung,

Wulkan mierzy sobie 2460 metrów wysokości. Uaktywnił się w 2010 roku po ponad 400 latach uśpienia. Wypluł wówczas w błękit sumatrzańskiego nieba ponad dwukilometrowy słup popiołu i zalał swoje zbocza gorącą lawą. Każda kolejna erupcja była silniejsza od poprzedniej. Erupcje zerwały linie elektryczne, zasypały okolice kilkunastocentymetrową warstwą popiołu. Pochłonęły w sumie ponad 350 ofiar. Najsilniejsza miała miejsce w czerwcu 2018 roku, kiedy słup dymu sięgnął niemal 17 kilometrów wysokości. Jednak nie odnotowano już wtedy ofiar śmiertelnych. Cała okolica, w sumie około 30 tysięcy mieszkańców, została wcześniej ewakuowana i przesiedlona w bezpieczne tereny.

 

Berestagi Indonezja Indonesia FanTOUR 67 of 80 1024x683 - Indonezyjskie Wioski Duchów

 

Ostatnia aktywność miała miejsce zaledwie w 2019 roku. Wulkan Sinabung nie śpi. Red zone ciągle obowiązuje. Zaostrzono w niej nawet policyjne patrole, po tym jak w nieoczekiwanych erupcjach gazu, popiołu i wyrzucanych w powietrze skał, zginęło 16 osób, w tym licealiści, którzy zaraz po odwołaniu ewakuacji, wybrali się podziwiać najwyższy szczyt ze szkolną wycieczką.

 

 

Berestagi Indonezja Indonesia FanTOUR 55 of 80 1024x683 - Indonezyjskie Wioski Duchów

 

Indonezyjczycy pomimo wszystko szanują wulkany. Wierzą, że są one siedzibą bogów i duchów przodków. Związane są z nimi liczne legendy i tradycje, a wulkaniczne, żyzne gleby traktowane są jako boski dar. Zmuszeni do przesiedlenia, pomimo zakazów, często wracają do red zone, gdzie zostawili swoją ziemię, uprawy i sady. Patrole nie są w stanie wszystkich upilnować.

 

Berestagi Indonezja Indonesia FanTOUR 57 of 80 1024x683 - Indonezyjskie Wioski Duchów

 

Byliśmy tam w lutym 2018 w czasie zwiększonej aktywności wulkanu. Widzieliśmy wydobywające się wulkanu spore słupy dymu. Mieliśmy prawdziwe ciarki na plecach.

wiosce duchów i pobliskich okolicach górskiego miasteczka Berestagi można przeczytać TUTAJ.  Jest dziewiczo, niesamowicie, malowniczo. Bardzo polecamy.

Więcej artykułów o Sumatrze:

10 faktów, które warto wiedzieć o Sumatrze

W poszukiwaniu niepasującego elementu

Bukittingi rządzą kobiety Mingangbaru

Największy kwiat świata: Raflezja

Pozytywny efekt tsunami w prowincji Banda Aceh

Najsłynniejszy Orang Hutan w Bukit Lawang

Magia nad jeziorem Toba

Rodzice chrzestni żółwi morskich

podróże Szyte na Miarę 4 150x150 - Indonezyjskie Wioski Duchów
Polecane podróże 2 150x150 - Indonezyjskie Wioski Duchów
Indywidualny Plan Podróży 150x150 - Indonezyjskie Wioski Duchów
sportretuj swją podróż 150x150 - Indonezyjskie Wioski Duchów

Zostaw odpowiedź: