Pozytywny skutek trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim: pokój w prowincji Aceh na Sumatrze - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Pozytywny skutek trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim: pokój w prowincji Aceh na Sumatrze
Indoenzja Sumatra Banda Aceh

Pozytywny skutek trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim: pokój w prowincji Aceh na Sumatrze

Sumatra

Jakkolwiek abstrakcyjnie to brzmi, podwodne trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim 26 grudnia 2004 poza tym, że zebrało kolosalne żniwo ludzkich istnień i spowodowało ogromne zniszczenia miało jeden pozytywny skutek dla mieszkańców prowincji Aceh na Sumatrze: doprowadziło do pokoju.

 

Indonezja Sumatra 5 1 1024x618 - Pozytywny skutek trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim: pokój w prowincji Aceh na Sumatrze

 

Od 1976 roku Aceh walczyło o niepodległość regionu od Idonezji. Aceh to najbardziej wysunięty na północny zachód kraniec Sumatry. Zdaniem przywódców ruchu wyzwoleniowego (Free Aceh Movement), stolica Indonezji, Jakarta, jest zbyt daleko od ich problemów, potrzeb, w rezultacie ich kompletnie nie rozumie. Głównym powodem buntu były różnice kulturowe i religijne między mieszkańcami prowincji i pozostałej części Indonezji.

 

Indonezja Sumatra 3 2 1024x683 - Pozytywny skutek trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim: pokój w prowincji Aceh na Sumatrze

 

W Aceh mieszkają najbardziej konserwatywni muzułmanie w całej Indonezji. Pozostałe społeczności są też muzułmanami, ale wierzą też w inne, uznane religie: buddyzm, hinduizm, chrześcijaństwo, trochę w duchy, gusła, inne filozofie życiowe, we wszystko po trochu lub w po prostu w nic.

Sprawujący ówcześnie władzę prezydent Suharto wprowadził Nowe Porządki sekularyzujące państwo, promując politykę zunifikowanej kultury indonezyjskiej, co wzbudziło ogromny sprzeciw w regionie Aceh i dało początek konfliktowi zbrojnemu. W ciągu 28 lat zginęło ponad 15 tysięcy Indonezyjczyków.

Kiedy w 2004 roku ogromna fala tsunami zmiotła praktycznie cały region Aceh z powierzchni ziemi, zabierając ze sobą ponad 200 tysięcy ofiar, rząd wycofał się z ofensywy. Podpisał z przywódcami ruchu wyzwoleniowego pakt pokojowy, zezwalający ortodoksyjnym muzułmanom stosować własne, oparte na naukach Koranu i Sunna prawo, tak zwane prawo Szariatu.

Szariat to prawo boże, religijne oparte bezpośrednio na interpretacji wersetów świętych ksiąg: Koranu i Sunny. Koran, z języka arabskiego al-kur’ān  w dosłownym tłumaczeniu oznacza ‘recytację’, ponieważ nauki pierwotnie ogłaszano i przekazywano ustnie. Przekazał je prorokowi Mahometowi sam Allah za pośrednictwem anioła Dżibrila. Sunna, z języka arabskiego ‘as-sunnah’ w dosłownym tłumaczeniu oznacza ‘drogę’. To zbiór wskazówek Mahometa dotyczących prawego sposobu życia i praktykowania wiary. Obydwie księgi stanowią podstawę prawa islamu. Determinują powinności prawowitego muzułmanina, regulują moralne normy, obowiązki międzyludzkie i rodzinne.

Niektóre z nich mogą wydawać się zachodnim przybyszom szokujące. Szariat nakazuje obcinanie rąk złodziejom. Pozwala ukamienować na śmierć kobiety, które dopuściły się cudzołóstwa. Za pomniejsze przewinienia, na przykład seks bez ślubu, stosuje się karę chłosty. Prawo szariatu stawia kobiety w pozycji służącej swojego męża, która musi być mu bezgranicznie posłuszna, przy czym mąż nie musi się tłumaczyć z wymierzenia jej kary śmierci. Kobiety muszą chodzić ubrane w nikaby, chusty zasłaniające całą twarz za wyjątkiem oczu, bądź przynajmniej szajle lub hidżaby, chusty zasłaniające włosy i szyje. Ekstremalnym przypadkiem są burki, gdzie kobieta zakryte ma wszystkie części ciała, a świat ogląda zza wąskiej siatki zasłaniającej nawet oczy. Są też zakazy słuchania muzyki, jako rozrywki niegodnej. Szariat wtrąca się nawet w biznes, regulując na przykład zasady ważności umów.

 

fantour 1 1024x768 - Pozytywny skutek trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim: pokój w prowincji Aceh na Sumatrze

 

Indonezja ma oczywiście swoją nadrzędną konstytucje. Prawo szariatu oficjalnie nie stanowi praw ponad nią. Jednak w prowincji Aceh zdarza się przymykać na to oko. Jest specjalna policja szariatu, która pilnuje również tego religijnego porządku i wymierza kary, na które policja państwowa nie reaguje.

Jakkolwiek przerażająco to brzmi, my nie doświadczyliśmy żadnych oznak stosowania prawa szariatu podczas pobytu. Innowierców, czyli z założenia zachodnich, białoskórych turystów, nie dotyczą. Kobiety, które łamały nawet te podstawowe zasady okrycia ciała i włosów zdarzały się całkiem regularnie. Stroje kąpielowe jednak rzeczywiście nie występują. Najgorszą oznaką dezaprobaty wobec nas było ofukanie mnie bez okrycia włosów przez dość leciwe panie na wysepce Pulu Weh (tak przynajmniej domniemam, bo spodnie miałam do kostek, szal okrywał ramiona, koszulka miała rękaw).

Wyspa jest bardzo przyjazna. Okalające ją rafy koralowe przepiękne. Warto!

 

Indonezja Sumatra 1 1 1024x683 - Pozytywny skutek trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim: pokój w prowincji Aceh na Sumatrze

 

Warto udać się do dwóch miejsc upamiętniających tragedię mieszkańców z 2004 roku: Muzeum Tsunami 

 

Indonezja Sumatra 6 1 1024x667 - Pozytywny skutek trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim: pokój w prowincji Aceh na Sumatrze

 

oraz muzeum na statku (Museum PLTD Apung), który tsunami w 2004 roku wyrzuciło na ląd. Więcej informacji TUTAJ.

 

Indonezja Sumatra 4 1 1024x683 - Pozytywny skutek trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim: pokój w prowincji Aceh na Sumatrze

Przeczytaj też

10 faktów, które warto wiedzieć o Sumatrze

W poszukiwaniu niepasującego elementu

Bukittingi rządzą kobiety Mingangbaru

Największy kwiat świata: Raflezja

Najsłynniejszy Orang Hutan w Bukit Lawang

Indonezyjskie wioski duchów

Magia nad jeziorem Toba

Rodzice chrzestni żółwi morskich

PLAN PODROZY 150x150 - Pozytywny skutek trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim: pokój w prowincji Aceh na Sumatrze
BILRTY FANTOUR 150x150 - Pozytywny skutek trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim: pokój w prowincji Aceh na Sumatrze
NOCLEGI FANTOUR 150x150 - Pozytywny skutek trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim: pokój w prowincji Aceh na Sumatrze
PRZEWODNIKI 150x150 - Pozytywny skutek trzęsienia ziemi na Oceanie Indyjskim: pokój w prowincji Aceh na Sumatrze

Zostaw odpowiedź: