Maski na Bali i ich symbolika - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Maski na Bali i ich symbolika
bali maski

Maski na Bali i ich symbolika

Na Bali funkcjonuje wiele różnych rodzajów masek, z których każda ma swoje unikatowe znaczenie, opowiada własną historię. Warto się z nimi zapoznać, szczególnie jeżeli ma się w planach uczestnictwo w tradycyjnym, balijskim przedstawieniu teatralnym. Wiedza ta pozwoli rozpoznać charakter postaci oraz lepiej zrozumieć fabułę spektaklu.

 

Bali maski - Maski na Bali i ich symbolika

 

Aktorzy, którzy zakładają maski podczas przedstawienia, muszą najpierw przejść specjalny rytuał oczyszczający. Balijczycy wierzą bowiem, że maski stanowią połączenie z sacrum, dlatego założenie maski utożsamiane jest z sakramentem.

 

Bali maska aktor - Maski na Bali i ich symbolika

 

Rodzaje Balijskich Masek Maska Pensar Przedstawiane w spektaklu historie opowiada narrator w pół-masce zwanej pensar. która odsłania usta aktora dla wyraźniejszego i głośniejszego przekazu. W typowym przedstawieniu występuje zwykle dwóch narratorów, przedstawiających dwa różne punkty widzenia. Zestawiane są ze sobą sacrum i profanum, piękno i brzydota, elegancja i karykatura.

Maska Topeng W języku jawajskim topeng oznacza dosłownie maskę. To jedna z najpopularniejszych masek. Noszący ją aktorzy najczęściej odgrywają role mitologicznych i historycznych bohaterów, ale też zwykłych ludzi, którzy swoją odwagą i zacnością zasługują na ogromny szacunek.

 

Bali maska topeng - Maski na Bali i ich symbolika

 

Przedstawienia topeng rozpoczynają niemi aktorzy w różnorodnych maskach, którzy mogą być nawet niezwiązani z przedstawianą fabułą. Aktor w masce topeng manis reprezentuje wielkiego bohatera. Maska topeng kras to znak rozpoznawczy zwykłego, aczkolwiek szlachetnego człowieka. Natomiast aktor w masce topeng tua odgrywa rolę mądrego starca, który często pełni także rolę błazna i wchodzi w interakcje z publicznością.

 

Bali maska aktor 1 - Maski na Bali i ich symbolika

 

Poza teatralną sceną maski topeng zakładają tancerze tradycyjnych tańców, uświetniających religijne ceremonie w świątyniach lub na rodzinnych uroczystościach w balijskich domach.

Barong to mityczne zwierzę: pół lew, pół pies. Symbolizuje szlachetność i odwagę. Według legendy maska barong chroni przed złymi mocami dlatego taniec baronga stanowi integralną część ceremonii religijnych.

 

Bali maski  barong - Maski na Bali i ich symbolika

 

Maska Rangda Przeciwieństwem baronga jest Rangda, personifikacja złych mocy. Symbolizuje chaos i zło. Rangda ma zwykle długi jęzor i słynie z pożerania dzieci. Balijczycy wierzą, że założenie maski Rangdy pomaga zwalczać własne lęki i pokonać negatywne emocje.

 

Bali maski  randga - Maski na Bali i ich symbolika

 

Undagi Tapel Sztuka wykonywania masek określana jest terminem undagi tapel. Artyści wykonujący maski muszą stosować się do restrykcyjnych zasad podczas procesu tworzenia. Niektóre elementy muszą być wykonane z konkretnych materiałów jak na przykład skóra kozy, bawole włosie czy kły dzika. ZDJĘCIE RZEŻBIARZA Będąc na Bali warto odwiedzić muzeum masek, Setia Darma House of Mask and Puppets znajdujące się przy Jalan Tegal Bingin, Banjar Tengkulak Tengah, Kemenuh, Sukawati, Gianyar Regency, około 20 km od Denpasar. Można tam podziwiać całkiem spory zbiór różnorodnych masek i kukiełek oraz poznać ich indywidulane historie. Muzeum jest lekko zakurzone i zagracone, jednak warto się dowiedzieć więcej o znaczeniu danej maski przed dokonaniem pamiątkowego zakupu. Balijskie maski posiadają moce!

Balijska maska jest wspaniałą pamiątką z podróży i bardzo oryginalną ozdobą domowego salonu. Polecamy!

Bali wycieczki i atrakcje 5 150x150 - Maski na Bali i ich symbolika
Wycieczki 1 150x150 - Maski na Bali i ich symbolika
Aktualnosci 150x150 - Maski na Bali i ich symbolika
sportretuj swją podróż 150x150 - Maski na Bali i ich symbolika

Zostaw odpowiedź: