Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina
Ramadan

Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

 

Islam to chyba jedyna religia na całym świecie, która pości, świętuje, modli się i bawi jednocześnie. I to przez okrągły miesiąc nazywany ramadan. Wszystko jest wtedy postawione na głowie. W dzień pustoszeją ulice, po zmroku zaczynają się biesiady. Restauracje otwarte są nawet 24h na dobę. Niemniej jednak nie oznacza to wcale, że ustaje obowiązek normalnej pracy – w tej kwestii zmienia się niewiele, aczkolwiek sama praca również przebiega nieco inaczej. Oto jak wygląda najświętszy miesiąc w roku muzułmanina.   

 

Co to jest ramadan

Ramadan to dziewiąty miesiąc islamskiego kalendarza księżycowego. Nazywany jest często miesiącem świętym, ponieważ upamiętnia czas, w którym archanioł Dżibrila rozpoczął sukcesywne objawianie prorokowi Mahommetowi nauk muzułmańskiego boga Allaha. Objawianie świętych prawd trwało ponad dwadzieścia lat. W rezultacie, w połowie VII wieku naszej ery, powstała muzułmańska biblia, Koran.

 

Koran 1 - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Koran

 

Koran

Nazwa Koran pochodzi od arabskiego słowa ‘qur’an’, które oznacza ‘recytacje’. Formę pisemną naukom Allaha nadał dopiero (ponad dwadzieścia lat po ich przekazaniu) sekretarz proroka Mahometa, Zajda Ibn Sabita. Wcześniej nauki przekazywane były z ust do ust w klasycznym języku arabskim, który jest bardzo rytmiczny, idealny do recytacji. Muzułmanie uważają, że wierne przetłumaczenie Koranu na inne języki jest niemożliwe przy jednoczesnym zachowaniu jego pięknej, rytmicznej formy, dlatego jest to nie tylko święta księga, ale także unikatowe dzieło sztuki.  

 

Koran - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Koran

 

Nauki Koranu skupiają się na czterech głównych aspektach:

  1. właściwe postrzeganie kim jest Allah
  2. oczekiwania Allaha wobec człowieka podczas życia ziemskiego
  3. świadomość konsekwencji swoich czynów 
  4. wskazówki, jak postępować wobec Boga (modlitwa), ludzi (sprawiedliwość i szczodrość), świata (korzystanie z dostępnych zasobów jedynie w dobrej wierze). 

W wielu muzułmańskich państwach Koran stawiany jest na równi z prawem. To tak zwane prawo Szariatu, które nie zezwala na rozdzielenie życia świeckiego od religijnego.

Najbardziej restrykcyjne miejsce jakie odwiedziliśmy rządzone prawami Szariatu to Aceh na indonezyjskiej Sumatrze. Można o naszej wizycie więcej przeczytać TUTAJ.

W wyemancypowanym Dubaju jest inaczej, chociaż jeszcze parę lat temu niedozwolone było na przykład wspólne mieszkanie par heteroseksualnych bez ślubu. Złośliwi sąsiedzi mogli donieść o takiej sytuacji na policje, co mogło skończyć się nawet więzieniem.  

 

Ramadan 1 2 - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Niqab to jeszcze nie najbardziej restrykcyjny arabski strój kobiecy. Najbardziej konserwatywna jest burka, która szczelnie zasłania całe ciało, pozostawiając wąski pasek na oczy, często osłonięty dodatkowo kratką.

 

W Dubaju można zamówić darmową wersję Koranu w języku angielskim, sponsorowaną przez Islamic Information Centre. Warunkiem jej otrzymania jest jedynie ustna deklaracja, że nie jest się muzułmaninem. Tym sposobem my nabyliśmy naszą. Czytamy.

 

Ramadan 3 - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

 

Celebrowanie Ramadanu

Na właściwą celebracje ramadanu składa się kilka obowiązkowych elementów.  Mianowicie:

Post

Ramadan to właściwie synonim słowa siyam, czyli post. Od wschodu do zachodu słońca Muzułmanom nie wolno jeść ani pić. Zakaz obejmuje nawet łyk wody, co przy panujących upałach bywa sporym wyzwaniem. Dyspensie podlegają ludzie chorzy, starsi, dzieci, podróżujący oraz kobiety w trakcie menstruacji. 

Nie wolno też stosować żadnych używek, w tym palić papierosów. Większość mężczyzn pali tu na potęgę. Powstrzymanie się od nałogu przez cały dzień musi być dla nich katorgą, przy czym kolejną zasadą ramadanu jest powstrzymanie się od złych emocji. Solidna próba charakteru. Podczas ramadanu oczyścić należy nie tylko ciało, ale również umysł. Ramadan to szeroko pojęty czas próby i refleksji. 

 

Ramadan 2 - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Ramadan to czas refleksji

 

Czas dla przyjaciół i rodziny

Po zmroku ramadan przybiera zgoła inny charakter. To czas, który należy spędzić wśród bliskich.

Iftar

Wieczorny, a właściwie nocny posiłek, iftar, to prawdziwa uczta, która trwa nawet do 3 nad ranem. Rozpoczyna się tradycyjnie od szklanki wody i daktyli.

 

Daktyle - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Początkiem uczty podczas ramadanu jest szklanka wody i daktyle

 

Obowiązkowe jest też słodkie serowe ciastko konafa / kunafa / knafeh

 

kunafa - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Kunafa. Słodkie ciastko serowe spożywane podczas ramadanu

 

Muzułmanie gromadzą się w domach przy suto nakrytych stołach, ale też piknikują w parkach, ucztują w centrach handlowych i restauracjach, które serwują w tym czasie specjalne świąteczne potrawy, a godziny otwarcia dostosowują do potrzeb gości. Jest gwarno, rodzinnie, uroczyście i radośnie.

 

ramadan 2 1 - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Ramadan. Nocna uczta

 

W ruch idą kolorowe szisze (fajki wodne), uzupełniające całodzienny niedobór nikotyny tytoniem o przeróżnych smakach i zapachach.  

 

szisza - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Ramadan. Nocne palenie sziszy

 

Suhoor

Po krótkim śnie, muzułmanie budzą się jeszcze przed świtem, żeby wspólnie zjeść poranny posiłek, suhoor, który musi ich przygotować do całodziennego postu.

 

posilek - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Ramadan. Ostatni posiłek przed wschodem słońca

 

Zwykle jedzą go w domu, w gronie rodziny.

 

posilek 2 - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Ramadan. Ostatni posiłek przed wschodem słońca

 

Inaczej bywa w weekendy. Wtedy najczęściej wychodzą do specjalnie przygotowanych do tego celu miejsc wspólnego ucztowania na powietrzu.  To ostanie radosne chwile, przed ponownym zatopieniem się w modlitwie, refleksji, poście. 

 

suszone owoce - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Ramadan. Ostatni posiłek przed wschodem słońca

 

Świętowanie

Władze miasta wychodzą naprzeciw wspólnym celebracjom ramadanu, organizując liczne festyny, koncerty, wydarzenia. Zachęcają do wspólnego celebrowania muzułmańskich tradycji i rytuałów. Ramadan to miesiąc, gdzie wspólnota nabiera większego niż zwykle znaczenia. 

 

ramadan reklama - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Ramadan. Nocne atrakcje zapewnia też miasto i restauratorzy.

 

Domy, restauracje, centra handlowe dekorowane są półksiężycami i gwiazdami, symbolami ramadanu. 

 

ramadan 3 1 - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Ramadan. Dekoracje

 

Ozdabiane są nim także prezenty, bombonierki, pudełka daktyli, słodycze, które sąsiedzi, przyjaciele, rodziny wymieniają między sobą w geście szacunku, przyjaźni i szczodrości.

 

ramadan 4 - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Ramadan. Prezenty dla bliskich

 

Religia i wiara

Ramadan to także czas umacniania się w we wierze. Muzułmanie modlą się, recytują fragmenty Koranu, 1/30stą każdego dnia świętego miesiąca. Niektórzy wybierają ten czas na pielgrzymkę do Mekki w Arabii Saudyjskiej, miejsca urodzenia proroka Mahommeta.  

 

mekka - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Ramadan to popularny czas na odbycie pielgrzymki do Mekki

 

Ostatnie 10 dni świętego miesiąca są szczególne ważne. Wierzy się, że to właśnie w 27dmą noc ramadanu, noc przeznaczenia (Laylat Al Qadr), archanioł objawił Mohammedowi pierwsze nauki Koranu. Modlitwy składane tej nocy warte są 1000 miesięcy modlitw. 

 

modlitwa islam - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Ramadan to czas modlitwy

 

 

Dobroczynność

Szczodrość to jeden z filarów islamu, dlatego podczas ramadanu organizowanych jest wiele akcji dobroczynnych. Niektóre instytucje wręcz nakazują swoim pracownikom wpłacenie dotacji na potrzeby najuboższych, z góry określając wymaganą, minimalną wysokość datku. Same przeznaczają na ten cel część swoich budżetów.  Tymczasem na klamce drzwi wejściowych do naszego mieszkania pojawiła się na przykład taka oto zawieszka

 

reklamy ramadan - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

 

Podczas ramadanu nie wypada odmówić jałmużny żebrakom, natomiast wieczorami przed meczetami ustawiane są stanowiska z pożywieniem dla potrzebujących przygotowywane charytatywnie przez restauracje i lokalne społeczności.

 

Ramadan 3 2 - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

źródło: Photo by: //unsplash.com/@leonimilano

 

Rząd ustalił nawet kwotę, jaką osoby pracujące muszą wpłacić na rzecz osób niepracujących. W tym roku to 25 Dirhamów. Przeczytaj TUTAJ.

Dobroczynność podczas ramadanu to nie wybór. To obowiązek każdego muzułmanina. 

 

 

Data rozpoczęcia Ramadanu

Wbrew pozorom, ustalenie daty rozpoczęcia ramadanu nie jest wcale takie proste. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to całkiem skomplikowany proces. Księżyc musi znaleźć się w precyzyjnie określonej pozycji. Specjalny komitet do spraw obserwacji księżyca, urzędujący przy Sądzie Najwyższym Arabii Saudyjskiej, to ciało ogłaszające oficjalną datę rozpoczęcia ramadanu.  

Zespół astronomów obserwuje księżyc w niewielkiej wiosce, Hautat Sudair w Arabii Saudyjskiej, wybranej po 6 miesiącach skrupulatnych badań. Wioska leży w górach, około 900 metrów nad poziomem morza, z dala od cywilizacji i zanieczyszczonego smogiem powietrza.  

 

ramadan - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Półksiężyc o określonych parametrach z zwiastuje początek ramadanu.

 

W tym roku (2022) przewidywana data rozpoczęcia ramadanu to 1 kwietnia, jednak obserwacje ciągle trwają, więc może jeszcze ulec zmianie. Jeżeli pozycja księżyca spełni wymogi w nocy w czwartek 31 kwietnia, ramadan rozpocznie się następnego dnia. Jeżeli nie, rozpocznie się w sobotę, 2 kwietnia. 

Cały muzułmański świat czeka na decyzje astronomów z Arabii Saudyjskiej, niemniej jednak każdy kraj powinien zweryfikować datę rozpoczęcia oraz zakończenia ramadanu na własną rękę, posługując się własnym komitetem astrologów, sędziów i doradców islamskich rządów. 

 

ramadan 5 - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Półksiężyc o określonych parametrach zwiastuje również koniec ramadanu

 

W 2015 Arabia Saudyjska pomyliła się w ustaleniu daty zakończenia ramadanu, przez co muzułmanie skończyli pościć o jeden dzień za wcześnie. Rząd wypłacił wówczas obywatelom kaffarah, czyli zadośćuczynienie, za przedwczesne przerwanie postu. 

 

Ramadan w Dubaju

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich obowiązujące daty ramadanu ustala specjalna społeczność astronomów (Emirates Astronomical  Society). W tym roku (2022), na podstawie obecnej pozycji księżyca, ustaliła wstępnie, że święty miesiąc powinien rozpocząć się w sobotę, 2giego kwietnia. Jednak musi potwierdzić ją ostatecznie specjalna komisja do spraw położenia księżyca. Oficjalny komunikat nie został jeszcze wydany. 

 

pustynia arab - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

 

To bardzo odpowiedzialna decyzja, ponieważ na jej podstawie władze Emiratów ogłaszają zmianę obowiązujących godzin pracy pracowników rządowych, urzędników, pracowników instytucji zaufania publicznego. W tej grupie znajdują się również pracownicy banków, stąd moje godziny pracy podczas ramadanu zawężają się do przedziału 9.00 – 14.30 od poniedziałku do piątku, 9.00 – 12.00 w piątki. Zajęcia dla dzieci w szkołach nie mogą przekroczyć 6ciu godzin dziennie. 

 

dziecko - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Podczas ramadanu dzieci mają skrócone lekcje

 

Ramadan rozpoczyna się oficjalnie o zmierzchu, po wieczornej modlitwie 29tego dnia miesiąca Sha’ban, ósmego miesiąca księżycowego kalendarza. Trwa zwykle od 29 do 30 dni. Data zakończenia ramadanu również zależy od pozycji księżyca, dlatego też pod koniec miesiąca cały proces obserwacji jest powtarzany. Ponownie zbiera się komisja astronomów, sędziów i doradców rządowych, by ogłosić oficjalnie kiedy rozpocznie się miesiąc dziesiąty, Shawwal. Ta tradycja kultywowana jest od setek lat. 

 

islam modlitwa - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Po wieczornej modlitwie ostatniego dnia ramadanu zaczyna się miesiąc dziesiąty Shawwal

 

Ramadan 2022 przypada na wysoki sezon turystyczny. Restauracje mają być otwarte jak zazwyczaj, bary będą serwować alkohol. Innowiercy nie powinni jednak utrudniać muzułmanom tego czasu. W restauracji warto usiąść tak, żeby nie było nas widać z ulicy. Często sami właściciele organizują specjalne, ramadanowe baldachimy. Jeżeli ich nie ma, należy samemu zadbać o kryjówkę. Natomiast picie, jedzenie, palenie na ulicach w ciągu dnia to wyraz ignorancji i braku szacunku. 

 

jedzenie - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Ramadan oznacza zakaz picia i jedzenia do świtu do zmierzchu

 

Ramadan w pracy

Dostaliśmy w biurze kilka wytycznych od naszego europejskiego szefa: 

– spotkania organizować najlepiej między 10 a 12 

– mieć na uwadze, że ci, co zwykle dzień zaczynają od kawy i papierosa, będą w złych humorach i szybciej mogą się irytować

– zaakceptować fakt, że niemal wszyscy muzułmańscy współpracownicy będą niewyspani i często półprzytomni

– absolutnie nie popijać ani przekąszać przed kamerą

– wykorzystać ten wyjątkowy czas skróconych godzin pracy i spowolnienia jej tempa na refleksje – wzorem muzułmanów

 

arab - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Pomimo ramadanu i postu w ciągu dnia, pracować trzeba

 

Cóż, czeka mnie ciekawy miesiąc. Wesołego ramadanu!

 

 

podróże Szyte na Miarę 4 150x150 - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina
Polecane podróże 2 150x150 - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina
Indywidualny Plan Podróży 150x150 - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina
sportretuj swją podróż 150x150 - Ramadan. Najświętszy miesiąc w roku muzułmanina

Post Tags:

Zostaw odpowiedź: