Ja sem netoperek z Jeleniej Jaskini - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Ja sem netoperek z Jeleniej Jaskini
Borneo jaskinia mulu deer cave nietoperze

Ja sem netoperek z Jeleniej Jaskini

Może nie wszyscy kochają te latające ssaki, jednak nasze życie bez nietoperzy oznacza znacznie więcej dokuczliwych insektów. W Parku Narodowym Mulu, gdzie mieszka ich ponad dwa i pół miliona, komarów nie ma właściwie wcale.

Króluje mit, że nietoperze są ślepe. Jednak nie ma ślepych nietoperzy. Większość nietoperzy ma lepszy wzrok niż ludzie. Śpią w dzień, grasują nocami. Mają ogromne, jak na swoje małe główki, oczy przystosowane do widzenia w świetle księżyca i gwiazd, więc w ciemnościach widzą znacznie lepiej niż my. W dzień również radzą sobie znakomicie.

Dodatkowo mają też zdolność echolokacji, czyli wytwarzania dźwięku o wysokiej częstotliwości, który odbija się od czyhających przeszkód. Na podstawie kierunku, czasu powrotu, natężenia dźwięku potrafią określić odległość i wielkość przeszkody i skutecznie ją ominąć.

Na świecie żyje ponad 1000 różnych gatunków nietoperzy. W Mulu na Borneo jest ich ponad trzydzieści. Około dziewięciu gatunków to gigantyczne meganietoperze. Dwadzieścia jeden to mikronietoperze. Osiemnaście gatunków mieszka w jaskiniach, dwanaście na drzewach.

Największe z nich to Pteropus vampyrus – największy latający lis na świecie z rozpiętością skrzydeł sięgającą nawet półtora metra. ‘Pteropus’ znaczy skrzydlaty. ‘Vampyrus’ krwiożerczy. Nazwa została im nadana przez przerażoną ich wyglądem ludność 300 lat temu. Tak naprawdę nietoperze są wegetarianami i żadnej krwi im do niczego nie potrzeba.

Jaskinie Jeleni w Mulu zamieszkują głównie Miniopterus Australis, nietoperze jaskiniowe, znane też jako nietoperze świtu. Są bardzo ważną częścią przyległej dżungli, którą oczyszczają ze szkodników i nawożą swoimi ekskrementami, nazywanymi ‘guano’.

Potrafią żyć nawet ponad 25 lat, przy czym myszy (są takiej samej wielkości) nie dożywają trzech.

Największa jaskinia świata, jaskinia Jeleni w Parku Narodowym Mulu na Bornego może się poszczycić 2,5  milionami takich mieszkańców oraz równaniem:

Nietoperzez Jaskini Jeleni zjadają 2/3 swojej przeciętnej wagi (18 gram) owadów, czyli 12 gram. Jest ich minimum 2,5 miliona, co daje 30 ton komarów!

A kogo bardziej nie lubimy, nietoperzy czy komarów?

Ja komarów ?

Zapraszamy do naszej relacji z podróży do Parku Narodowego Mulu na Bornego  TUTAJ.

PLAN PODROZY 150x150 - Ja sem netoperek z Jeleniej Jaskini
BILRTY FANTOUR 150x150 - Ja sem netoperek z Jeleniej Jaskini
NOCLEGI FANTOUR 150x150 - Ja sem netoperek z Jeleniej Jaskini
PRZEWODNIKI 150x150 - Ja sem netoperek z Jeleniej Jaskini

Zostaw odpowiedź: