Ślad tygrysiej łapy - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Ślad tygrysiej łapy
Bangladesz Sundarban

Ślad tygrysiej łapy

 

Chociaż ludzie nie znajdują się w typowym tygrysim menu co roku w ich paszczach ginie około stu osób. Same nie przychodzą na terytoria ludzkie. Atakują tych, którzy wejdą na ich teren. Zabijają dusząc ofiarę lub czekając aż się wykrwawi po zadanych ciosach, celują zwykle w szyje. Używają głównie swoich dziesięciocentymetrowych zębów, jednak ich pazury są równie groźne. Umiejętność ich chowania pozwala na ciche podkradanie się do ofiary, a wysunięcie ułatwia przytrzymywanie zdobyczy i rozrywanie jej skóry. Są niezwykle silne. Jednym uderzeniem łapy zmiażdżą czaszkę lub złamią kręgosłup. Potrafią biec z prędkością 60 kilometrów na godzinę, skakać na wysokość 5 metrów i przepłynąć nawet 30 kilometrów w bardzo rwących rzekach. Ich waga może sięgać 300 kilogramów a długość ciała nawet ponad trzy metry. Doskonale widzą w ciemności i głównie wtedy polują. Atakują z ukrycia, najczęściej zachodząc ofiarę od tyłu.

 

tygrys bengalski 300x200 - Ślad tygrysiej łapy

źródło: https://pixabay.com

 

Jeżeli już spotkamy na swojej drodze tygrysa trzeba patrzeć mu prosto w oczy. Traci wtedy element zaskoczenia i pewność siebie a ryzyko ataku maleje. Lokalna ludność, przeprawiając się przez lasy zamieszkałe przez te dzikie koty, często nosi z tyłu głowy maski z szeroko otwartymi oczami.

Przydzielony nam strażnik w Parku Narodowym Sundabarn, gdzie żyje ostatnie 400 bengalskich tygrysów, zamiast masek ma ze sobą strzelbę. Pytamy czym jest nabita, twierdzi, że twardą amunicją. W 2010 roku tygrys został zakwalifikowany do gatunków zagrożonych wyginięciem i jest pod ochroną. Na całym świecie zostało ich wszystkich już tylko około 2500 sztuk. Naprawdę zastrzeliłby tak cenną istotę?

 

Bandladesz 142 300x225 - Ślad tygrysiej łapy

 

Obecnie na świecie żyje sześć podgatunków tygrysów: bengalski, syberyjski, indochiński, sumatrzański, chiński i malajski. W ciągu ostatnich osiemdziesięciu lat wyginęły aż trzy: kaspijski, balijski i jawajski. Odpowiedź na pytanie, kto jest za to odpowiedzialny jest niestety jasna i zawsze ta sama: człowiek. Uwielbiamy polować na te dzikie koty. Powodów jest kilka: dla sportu, dla ich cennej skóry, w odwecie, bo pożarły zwierzęta lub ludzi, z powodu zabobonów azjatyckiej medycyny tradycyjnej. Pręgi na czole tygrysa przypominają kształtem chiński znak oznaczający słowo ‘król’, stąd wierzenia, że jego kości i wąsy stanowią najcenniejszy afrodyzjak. Upolowanie tygrysa uważane jest również za nie lada osiągnięcie, natomiast jego futro za największe myśliwskie trofeum.

znak chinski - Ślad tygrysiej łapy

 

Tygrysy są piękne. Tygrysa oswoić się nie da. Może po prostu dajmy im przestrzeń, żeby żyć i nie wchodźmy im w drogę. Przeczytajcie naszą relację TUTAJ.

Inne nasze artykuły o Bangladeszu:

Odwiedź ten kraj, zanim zrobią to inni

Rohingyas. Najbardziej prześladowana mniejszość na świecie

 

PLAN PODROZY 150x150 - Ślad tygrysiej łapy
BILRTY FANTOUR 150x150 - Ślad tygrysiej łapy
NOCLEGI FANTOUR 150x150 - Ślad tygrysiej łapy
PRZEWODNIKI 150x150 - Ślad tygrysiej łapy

Zostaw odpowiedź: