Roztańczone Bali - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Roztańczone Bali
kecak

Roztańczone Bali

Będąc na Bali nie można odpuścić sobie wizyty na pokazie tradycyjnych tańców. Jest ich cała masa. Co wybrać z menu?

LEGONG DANCE

Klasyczny taniec balijski. Wywodzi się od słowa ‘leg’, które oznacza dostojny ruch taneczny i ‘gong’ które nawiązuje do ‘gamelan’, czyli dźwięków muzycznych wydobywanych z różnego rodzaju gongów. Ruch ciała w ‘Legong’ odbywa się w harmonii z ‘gamelang’. Jego ojcem i autorem jest król Dewa Agung Made Karna, któremu podczas medytacji zwizualizowały się nimfy ze złotymi włosami tańczące w niebie. Po zakończeniu medytacji nakazał wykonanie dziewięciu masek, które wyglądały jak twarze nimf z jego wizji. Bardzo klimatyczne przedstawienie, aczkolwiek trochę niezrozumiałe dla Europejczyków. Dźwięk gongów ‘gamelang’ niepowtarzalny.

WAYANG WONG

Grupa aktorów, muzyków, tancerzy opowiada historię Ramayana, hinduskiej mitologii. Wszyscy noszą maski różnorakiego kształtu, w zależności od postaci, którą grają. Główni aktorzy, reprezentujący dobro i zło, mają maski ludzkie. Pozostałe postacie noszą maski zwierzęce. Na Bali są jedynie trzy grupy, które regularnie dają takie przestawienia. Większość ma charakter rytualny i odbywa się w świątyniach. W Ubud przedstawienia odbywają się co poniedziałek w Arma Muzeum. Niesamowicie widowiskowy.

BARONG i RANGDA

Taniec Barong przedstawia walkę dobra ze złem.
Barong to czteronożne mistyczne stworzenie z długim, zakręconym ogonem. Jako opiekun ludzkości Barong jest kojarzony z białą magią. W przedstawieniu Barongiem operują dwaj mężczyźni: jeden operuje głową, drugi harmonizuje ruchy ogona z ruchami głowy. Barong przybiera różne maski: dzika, tygrysa, lwa.
Rangda to zła wdowa-wiedźma, praktykująca czarną magię. Ma długie pazury i błyszczące oczy, jej włosy płoną ogniem a język sięga pasa. Wygląda przerażająco. Reprezentuje ciemną stronę. Rządzi złymi duchami, które symbolizują destruktywną moc.
Zostaje zaatakowana przez człowieka sztyletem, jednak mocą swoich nadprzyrodzonych sił sprawia, że napastnik sam siebie sztyletuje. Wtedy wkracza Barong, i wykorzystując swoją siłę, sprawia, że człowiek nie może zostać zraniony. Przedstawienie kończy się pojawieniem kapłana ‘pemangku’, który spryskuje człowieka świętą wodą i przywraca go do świadomości i zdrowia.

CAK RINA DANCE

Balijski taniec transowy z chórem kilkudziesięciu mężczyzn bez instrumentalnego akompaniamentu.
My polecamy najbardziej widowisko KECAK, który z CAK RINA DANCE czerpie bardzo dużo, a w szczególności chór mężczyzn skandujących magiczne słowo ‘keca’. Trans gwarantowany!

Obejrzyjcie i przeczytajcie relację z naszego uczestnictwa w tym spektaklu TUTAJ.

Więcej o magii Bali znajdziecie w artykułach:

Selamat Hari RayaNyepi 2018 Caka 1940 Nowy Rok po balijsku

Stolica balijskiej sztuki: Ubud

Bali. Raj dla oka, zmysłów i ciała

Bali kadzidłami pachnące – Canang Sari

Balijskie ognisko domowe

Urodziny na Bali

Balijskie pogrzeby wesołe

10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

Hodowlane korale na Bali

Smaki Bali

Produkcja oleju kokosowego na Bali

Skąd się bierze ryż?

PLAN PODROZY 150x150 - Roztańczone Bali
BILRTY FANTOUR 150x150 - Roztańczone Bali
NOCLEGI FANTOUR 150x150 - Roztańczone Bali
PRZEWODNIKI 150x150 - Roztańczone Bali

Zostaw odpowiedź: