Programy inspirujące do podróży
Do podróży mogą zainspirować filmy, książki. Może też inspirować program podróżniczy. Programy inspirujące do podróży Wiewiórki są różne. Oto lista wybranych pięciu, powody, dlaczego nas inspirują oraz do czego nas zainspirowały.
1. Amazing Race
Amazing Race to niesamowity wyścig dookoła świata. Historia tego programu zaczyna się w USA, jednak do dziś sięgnęła już wszystkich kontynentów. Kilkanaście drużyn wyrusza w świat z plecakami na plecach, wykonując po drodze przeróżne zadania. Ci, którzy dotrą na metę ostatni, są zwykle eliminowani. Jednak nie o sam wyścig tu chodzi. My oglądamy kolejne serie zupełnie z innych powodów.
Lokalne tradycje
Zadania stawiane drużynom są różne. Najczęściej związane z lokalnymi tradycjami. To z tego programu dowiedzieliśmy się na przykład o święcie kolorów w Indiach (Holi) i właśnie dlatego zaplanowaliśmy naszą podróż po Indiach tak, żeby móc w nim uczestniczyć. Więcej o tym kolorowym święcie można przeczytać TUTAJ.
Historia
Inne zadania nawiązują do historii odwiedzanego miejsca lub historycznych postaci. Na przykład epizod z Polski opowiada o Oświęcimiu, Chopinie (którego większość świata wciąż uważa za Francuza), Łazienkach Królewskich, gdzie drużyny muszą odnaleźć pomnik Jana III Sobieskiego, ufundowanego przez Stanisława Augusta jako symbol zwycięstwa Polski nad Turkami. Często pod koniec wyścigu drużyny mają zadanie-test, sprawdzający, czego się nauczyli w trakcie podróży. Przy okazji widzowie sami mogą sprawdzić swoją wiedzę.
Krajobrazy
Program podróżniczy kręcony jest często w przepięknych okolicznościach przyrody. Kanadyjska seria zachwyciła nas niesamowitym pięknem krajobrazów i kulturową różnorodnością Kanady. Po tej edycji Kanada została wpisana na naszą listę ‘odwiedzić koniecznie!’.
Przełamywanie własnych barier
Jeszcze inne zadania wymagają przełamania lęków, które powstrzymują ludzi przed niesamowitymi wrażeniami. Dlatego przeleciałam nad przepaścią przyczepiona do liny na Filipinach, pomimo mojego osłabiającego wszystkie mięśnie lęku wysokości. Wyciągnęli mnie z uprzęży na miękkich nóżkach, jednak absolutnie nie żałuję.
O każdym z miejsc, które odwiedzają uczestnicy wyścigu, można więcej przeczytać na stronie Amazing Race lub po prostu zapisać nazwy punktów, które nas szczególnie zainteresowały, a następnie poszukać informacji na własną rękę. Plan podróży sam się ułoży.
Bonus
Zobaczcie, jakie zadanie otrzymały drużyny w Warszawie TUTAJ (prywatne nagranie jednej z drużyn), a przekonacie się, dlaczego warto potraktować ten program jak niebanalny przewodnik turystyczny po świecie.
Asia / America Express
Znana z polskiej TV Asia Exprress to znacznie uboższa imitacja Amazing Race. Zadania zwykle mają mało wspólnego z lokalną kulturą, często są wręcz absurdalne (patrz: całowanie nieznajomych kobiet w Ekwadorze). Ponadto podróżowanie bez pieniędzy (czytaj: żerowanie na ludziach, którzy mają jakieś 50 razy mniejszy stan posiadania od uczestników) to lekka przesada.
Wśród podróżników istnieje sformułowanie begpacking (beg = żebranie), jako mutacja słowa backpacking (backpack = plecak, czyli podróżowanie z plecakiem). Jest ogromna różnica między tanim podróżowaniem, a podróżowaniem kosztem lokalnych społeczności. Podróżować warto zawsze i wszędzie, jednak zawsze odpowiedzialnie.
Niezaprzeczalnie jest to jednak program podróżniczy, który zainspirował wielu do wyjazdu.
2. Globe Trekker
Globe Trekker to typowa seria podróżniczych programów, w których w danym odcinku podróżnik opowiada o konkretnym kraju. Skarbnica wiedzy na temat co zobaczyć, co zjeść, jakie tradycje są ważne dla lokalnych społeczności. Przewodnicy są różni. My szczególnie lubimy Anglika Ian Wright, za poczucie humoru. To on zachęcił nas na przykład do odwiedzenia Timoru Wschodniego oraz poprowadził do chińskiego sklepu w Singapurze sprzedającego papierowe prezenty dla zmarłych. Prezenty następnie pali się na ich cześć w specjalnych paleniskach. Ian Wright kupił telewizor i odtwarzacz DVD dla swojej babci, która za życia uwielbiała oglądać filmy. My kupiliśmy (dla beki) paczkę zawierającą papierosy, zapalniczkę i sztuczną szczękę. Obdarowana osoba ciągle żyje, więc prezenty nie posiadają złych mocy, za to bardziej obrazowo mogliśmy opowiedzieć o tej chińskiej tradycji.
3. Kobieta na końcu świata
Chociaż Martyna Wojciechowska w swoich programach skupia się głównie na losach kobiet z różnych stron świata, to nie można nie zauważyć lokalnych tradycji i obyczajów w tle. Jeden z jej programów zainspirował nas do zaplanowania podróży na Filipiny w takim terminie, żeby uczestniczyć w słynnych ukrzyżowaniach. Czy nam się podobało? Niekoniecznie. Czy było warto? Na pewno. Jedno z najdziwniejszych widowisk w jakim uczestniczyliśmy. Więcej o Wielkanocy na Filipinach można przeczytać TUTAJ.
4. Pieprz i Wanilia
Nie wypada nie wspomnieć o kultowym programie podróżniczym ‘Pieprz i Wanilia’. Uczcie się vlogerzy od prekursorów tego trendu. Po prostu nie wypada nie znać korzeni. Będąc w Toruniu obowiązkowa powinna być wizyta w Muzeum Podróżników imienia Tonyego Halika.
5. Idiota zagranicą
Na koniec zupełnie przewrotny serial ‘Idiota zagranicą’ (An Idiot Abroad). Serial szczególnie polecany miłośnikom angielskiego humoru. Znany komik Ricky Gervais (najbardziej znany chyba z serialu Biuro / The Office) oraz aktor Stephen Merchant wysyłają tak zwanego przeciętnego Brytyjczyka (tak naprawdę to aktor Karl Pilkington) w świat, każąc mu robić to, co zazwyczaj turyści robią na wakacjach. Tak naprawdę to drwina ze stereotypów i najpopularniejszych turystycznych atrakcji. To inne spojrzenie na podróżowanie, w którym warto poszukać drugiego dna. Przy okazji naprawdę bardzo zabawny serial. Uwielbiamy angielskie poczucie humoru.
Statystyki podają, że ponad połowa Amerykanów w ogóle nie posiada paszportu. 20 % Polaków nigdy nie była za granicą. Ulubiony program podróżniczy może skutecznie zwiększyć te statystyki i tak postrzegamy ich rolę. Podróżować na pewno warto. Jeżeli ciągle macie wątpliwości przeczytajcie 10 powodów dlaczego warto podróżować