Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata
malezja cameron highlands Plantacje herbaty

Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata

Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata

Czego nie można ominąć podczas podróży do Malezji? Z pewnością herbacianych plantacji na Wyżynie Cameron (Cameron Highlands)

 

malezja cameron hihlands plantacja herbaty 300x169 - Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata

Plantacje herbaty

Wyżyna, położona na wysokości 1300 – 1829 metrów nad poziomem morza, została nazwana na cześć Brytyjczyka, Williama Camerona, który w 1885 roku odkrył chłodną oazę w tropikalnym i upalnym kraju, jakim jest Malezja. Cameron był autorem pierwszych map tego terenu i zapoczątkował uprawę dziwnych, jak na te strony, roślin: truskawek i herbaty.

 

Malezja Cameroh Highlands herbata plantacja 300x169 - Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata

Plantacja herbaty

 

Malezja Cameroh Highlands farma truskawek 300x169 - Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata

Uprawa truskawek

 

Herbata, czyli napar przyrządzony z liści lub pąków grupy roślin należących do rodzaju ‘kamelia’, ma ponoć bardzo wiele zalet. Istnieje cała filozofia dotycząca parzenia i picia herbaty. Promuje harmonię z naturą, dyscyplinę umysłu i spokój duszy. Picie herbaty wspomaga medytację oraz pomaga wyrazić siebie i ukrytą w człowieku sztukę.

 

filiżanka 300x226 - Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata

Herbata na wyżynie Cameron rośnie na grubych gałęziach krępych krzewów zasadzonych na połaciach malowniczych pagórków. Soczysto-zielone herbaciane pola wyglądają zjawiskowo.

 

malezja cameron hihlands plantacja herbaty  300x169 - Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata

Plantacje herbaty

 

Od zasadzenia herbacianego krzaczka do zbiorów potrzebne są dwa lata. Listki zrywane są średnio co trzy tygodnie. Po zbiorach sprawdzana jest ich jakość, liście są ważone i sortowane.
Małe listki z górnej części krzewu uważane są za najwartościowsze, zapewniające najwyższą jakość napoju.

 

Malezja Cameroh Highlands plantacja herbaty 300x169 - Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata

Krzew herbaty

Najbardziej naturalna jest herbata zielona. Młode liście trafiają zaraz po zbiorze do pieca, gdzie są podgrzewane w celu zatrzymania procesów więdnięcia i fermentacji. Dzięki temu przechowuje ona więcej cennych składników niż czarna herbata. Jest też delikatniejsza w smaku.
Następnie listki przechodzą proces suszenia. Czasem leżakują na słońcu, częściej są suszone w specjalnych suszarkach.
Najpopularniejsze gatunki zielonej herbaty to Gunpowder, Longjing, Sencha i Matcha.

Znacznie bardziej popularna, herbata czarna, otrzymywana jest w wyniku czterech procesów: więdnięcia, skręcania, fermentacji, suszenia. Po zbiorze liście herbaty zostawiane są do całkowitego zwiędnięcia. W tym czasie są również rozdrabniane i skręcane w celu uwolnienia herbacianych soków i przyspieszenia procesu fermentacji.
Fermentacja to proces, w którym enzymy liści są wystawiane na działanie tlenu. Przed fermentacją liście mają wciąż zielony kolor, po sfermentowaniu robią się brązowe. Jest to krytyczny proces dla zachowania walorów herbaty, utrzymania jej odpowiedniego smaku i aromatu. Zajmuje około dwóch, trzech godzin.
Ostatnim krokiem jest suszenie. Sfermentowane liście są wkładane do maszyny, gdzie w temperaturze 100 stopni Celsjusza zatrzymywany jest proces dalszej fermentacji a wilgotność liści osiąga maksymalnie 3%. To jest właśnie ten moment, kiedy liście herbaty przyjmują znajomy nam kształt i zapach.

Po osuszeniu liście herbaty są sortowane i przepuszczane przez odpowiednie sita. Oddzielane są tu włókna i łodygi. Każda część liścia ma swoje przeznaczenie. Najmniej wartościowy jest pył herbaciany używany do produkcji herbaty ekspresowej, złożony z odpadów połamanych liści, ich żyłek i gałązek.

Najbardziej popularne gatunki czarnej herbaty to Assam, Yunnan, Darjeeling i Ceylon.

 

czarna herbata 300x180 - Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata

 

Na wyżynach Cameron odwiedzamy plantacje herbaty BOH.
Zostały założone w 1929 roku przez brytyjskiego biznesmena J.A. Russela, który przybył do skolonizowanej wówczas Malezji i otrzymał koncesje na tereny pod plantacje herbaty. Tradycje firmy są przekazywane z pokolenia na pokolenie po dziś dzień. Obecnie firma BOH zajmuje 8 tysięcy akrów obsadzonych herbacianymi krzewami, produkuje około 4 milionów kilogramów herbaty rocznie i jest największą plantacją w południowowschodniej Azji.

 

malezja cameron hihlands plantacja herbaty 2 300x169 - Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata

Plantacje herbaty

 

BOH posiada fabrykę obróbki herbaty tuż obok plantacji, żeby zapewnić największą możliwą świeżość procesowanego produktu. W restauracji z widokiem na przepiękne pola można spróbować kilku odmian i rodzajów zaparzonego trunku.

 

Malezja Cameroh Highlands herbata plantacja restauracja 300x187 - Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata

Restauracja w fabryce herbaty BOH z pięknym widokiem na pola herbaty

 

Fabrykę można bezpłatnie zwiedzić z przewodnikiem. Wycieczki zaczynają się co 30 minut w godzinach pracy fabryki.

 

Malesia Cameroh Highlands BOH factory 300x169 - Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata

Fabryka herbaty BOH

 

Jeżeli chcecie spróbować malezyjskiego podgrzewacza dusz w jego najświeższej postaci oraz na własne oczy zobaczyć zjawiskowe plantacje herbacianych krzaczków, przeczytajcie naszą relacje z podróży do Malezji tutaj, zarezerwujcie bilety tutaj lub skorzystajcie z naszych konsultacji tutaj.
Tymczasem zaparzcie sobie taką, jaką macie akurat pod ręką. Popołudniowa herbatka świadczy w niektórych kręgach o właściwych manierach!

Przeczytajcie też:

Malezja. Prawdziwa Azja. Truly Asia

George Town. Ulice zamieszkane sztuką

PLAN PODROZY 150x150 - Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata
BILRTY FANTOUR 150x150 - Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata
NOCLEGI FANTOUR 150x150 - Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata
PRZEWODNIKI 150x150 - Podgrzewacz Malezyjskich Dusz: herbata

Przepraszamy, ale obecnie brak jest możliwości komentowania.