Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Malediwy, luksus tylko dla bogaczy?
Malediwy Maldives

Malediwy, luksus tylko dla bogaczy?

Myśląc o Malediwach przed oczami stają nam od razu rajskie krajobrazy: turkusowy ocean, biały jak mąka piasek, idealnie zielone palmy i luksusowe domki na palach, z sypialni których można zejść bezpośrednio do barwnego, podwodnego królestwa. Wymarzona destynacja prawie każdego turysty. Po prostu raj na ziemi. Zaraz potem marzenia rozbijają się o cenę wyjazdu. Oferty biur podróży są bardzo drogie. Ceny tygodniowego pobytu zaczynają się od 7 tysięcy za osobę!

 

Malediwy 225 300x209 - Malediwy, luksus tylko dla bogaczy?

 

Jeszcze do niedawna nie muzułmanie mogli przebywać jedynie na wyspach resortowych, na których pobyt kosztuje minimum kilkaset dolarów amerykańskich dziennie. Od 2009 roku prawo zostało zmienione i lokalni mieszkańcy mogą również zarabiać na goszczeniu zachodnich turystów. Ceny nie należą do najniższych w Azji, jednak są kilkukrotnie niższe niż pobyt na wyspach resortowych, co daje znacznie większe możliwości. Malediwy są już w zasięgu przeciętnego zjadacza chleba, trzeba się tylko do wyjazdu dobrze przygotować.

Wybór wyspy

Archipelag obejmuje ponad tysiąc malutkich wysepek, osadzonych na ponad dwudziestu atolach. Są wśród nich identyczne jak przedstawione na reklamowych folderach, są i takie z brzegami częściowo zabetonowanymi falochronami.  Są wyspy resortowe, zarezerwowane jedynie na potrzeby turystów, są jednak też te dzielone są z lokalną społecznością.

Na niektórych wysepkach są domki na palach, na innych tylko na piasku, na jeszcze innych i takie i takie. Ale trzeba mieć świadomość, że są również domki zupełnie wewnątrz wyspy, bez widoku na morze. Są luksusowe wille, są hotele z wieloma pokojami do wynajęcia. W każdej kategorii można już teraz znaleźć całą gamę cen i dostępnych usług. Podstarzały domek na palach (ale przecież ciągle na palach) może kosztować mniej niż luksusowy apartament w wielopokojowym budynku. Dodatkowo właściciele organizują promocje, jest sezon niski i wysoki, ostatecznie zawsze można próbować negocjować.

Są wyspy, gdzie przepiękne rafy koralowe i zatrzęsienie ryb będzie czekało tuż przy brzegu. Na innych trzeba będzie za dodatkową opłatą wynająć łódkę z kierowcą, żeby do nich dopłynąć. Wszystkie te czynniki mają wpływ na cenę.

 

Malediwy 152 300x225 - Malediwy, luksus tylko dla bogaczy?

 

Transport

Zdarzają się bardzo dobre promocje na tak zwanym ‘jednym bilecie’. Ale można też pokombinować i sklecić ze sobą najtańsze loty zakupione u różnych przewoźników. Promocje do Indii albo na Sri Lankę w połączeniu z lokalnym tanim przewoźnikiem będą korzystniejsze niż loty na Male.

Między wyspami latają wodoloty, pływają większe i mniejsze łodzie motorowe. Najtańsze, publiczne promy nie kursują między wszystkimi wyspami, jednak można obniżyć koszt składając na kurs kilka promów i prywatnych łódek na krótkie dystanse.

Organizując sobie wyjazd na własną rękę możemy sporo zaoszczędzić.

Jednak trzeba uważać. Na stronach hoteli na pewno zobaczymy te najpiękniejsze domki, najwygodniejsze pokoje i najlepsze ujęcia okolicy. Nikt nie będzie reklamował swojego obiektu z czarnym, toksycznym dymem unoszącym się nad tarasem, pochodzącym palarni śmieci, szczególnie tym z wyspy Thilafushi, na którą wywożone są codziennie tony odpadów. Nie umieszczą z pewnością zdjęć turkusowego morza z pływającymi w nim plastikowymi workami i puszkami po coca-coli. Jednak na pewno napiszą o tym Internauci, których jeszcze można dodatkowo dopytać na licznych forach co warto, czy warto i za ile. W dobie Internetu i dostępnych narzędzi można sprawdzić dosłownie wszystko: dokładną lokalizację wyspy, obejrzeć ją na Google Earth, zrobić sobie wirtualny spacer na Google Maps Street View.

Trzeba się tylko najpierw dobrze zastanowić, jakie mamy priorytety, ile są dla nas warte, co możemy zaakceptować, a z czego nie zrezygnujemy za żadne skarby. Niestety trzeba poświęcić sporo czasu na wykonanie powyższego ćwiczenia solidnie.

 

Malediwy 49 300x225 - Malediwy, luksus tylko dla bogaczy?

 

Warto się z takim ćwiczeniem pospieszyć.

Podwyższanie się poziomu mórz i oceanów w skutek globalnego ocieplenia, grozi malediwskim wyspom całkowitym zalaniem. Wystają ponad powierzchnie zaledwie na dwa metry. Rząd prowadzi już od kilku lat rozmowy z sąsiadującymi krajami, rozważając możliwości przesiedlenia mieszkańców na bezpieczniejsze tereny. W najczarniej pisanych scenariuszach kraj może przetrwać nawet tylko dwadzieścia lat.

 

Malediwy 175 300x225 - Malediwy, luksus tylko dla bogaczy?

 

 

Nie odkładajcie Malediwów na emeryturę!

Przeczytajcie relację z naszego sposobu na Malediwy TUTAJ.

 

PLAN PODROZY 150x150 - Malediwy, luksus tylko dla bogaczy?
BILRTY FANTOUR 150x150 - Malediwy, luksus tylko dla bogaczy?
NOCLEGI FANTOUR 150x150 - Malediwy, luksus tylko dla bogaczy?
PRZEWODNIKI 150x150 - Malediwy, luksus tylko dla bogaczy?

Zostaw odpowiedź: