Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Japońskie Święte Drzewa
Japonia 2 - Japońskie Święte Drzewa

Japońskie Święte Drzewa

Drzewem najbardziej kojarzonym z Japonią jest sakura, czyli kwitnąca wiśnia. To jest najświętsze ze świętych drzew.

 


kwitnąca wiśnia - Japońskie Święte Drzewa

 

 

Związana jest z nią stara legenda. Pewien złoczyńca postanowił zamordować miłościwie panującego, kochanego przez lud cesarza i przejąć jego tron. Po drodze na miejsce zbrodni zobaczył pięknie ukwiecone drzewo. Stwierdził, że będzie właściwym symbolem jego triumfu i postanowił je ściąć. Wtedy w drzewie pojawiła się piękna kobieta, ostrzegając, że jeżeli to zrobi, sprowadzi na siebie ogromne nieszczęście. Złoczyńca zignorował ostrzeżenie, lecz gdy tylko zamachnął się na pień mieczem gałęzie wiśni ożyły i zaczęły zadawać mu bolesne ciosy. W koronie drzewa ujrzał rozgniewaną twarz kobiety, która go ostrzegała. Była to strażniczka drzewa, Sakura-onna, czyli boska Wiśniowa Pani. Przerażony mężczyzna zdołał wyplątać się z gałęzi i uciec, lecz uznał, że drzewo, które miało stać się symbolem jego sukcesu, przepowiedziało jego porażkę. Zrezygnował z morderczych zamiarów. Postanowił odtąd prowadzić prawe i przykładne życie. Opowieści o jego przygodzie sprawiły, że kwitnące wiśnie zostały uznane za drzewa święte, a czas, kiedy obsypują się wiosną kwiatami jest w Japonii czasem radości, świętowania, fet i festiwali.   

 

 

 

 

Japońskie drzewne mity mity i legendy

Wiele japońskich mitów i legend opowiada o bóstwach zamieszkujących drzewa, które posiadają ponadprzeciętną moc i są w stanie wpływać na ludzki los. Nazywane są Kami, co dosłownie znaczy nadrzędny. Rozgniewane mogą sprowadzić nieszczęście, szanowane spełniają prośby i otaczają ludzi ochroną. Należy oddawać im należytą cześć, dedykować modły, odprawiać rytuały. 

 

Japonia Yakushima FanTOUR 28 of 59 1024x577 - Japońskie Święte Drzewa

 

Japońska więź z drzewami

W japońskiej religii shintō, przyroda jest symbolem czystości. Zbliżenie się do niej jest jednocześnie nawiązaniem kontaktu z bóstwami, ponieważ to właśnie po drzewach bóstwa schodzą z niebios na ziemie.  

 

Japonia Yakushima FanTOUR 29 of 59 1024x577 - Japońskie Święte Drzewa

 

Japończycy dbają o swoje drzewa. Przycinają im gałęzie, żeby nie połamały ich huragany, podpierają je palami, żeby się nie przewróciły, otaczają płotami, żeby chronić przed zwierzętami i inną zewnętrzną ingerencją. Często obwiązują je sznurkami, na których wieszają religijne symbole. 

Owijają je nawet słomianymi matami, żeby chronić mieszkające w nich leśne duchy, Totoro. To dobre duchy natury, które odciągają złe moce od ludzkiego świata. 

 

Japonia Yakushima FanTOUR 43 of 59 1024x577 - Japońskie Święte Drzewa

 

Japoński drzewny nestor

Najstarsze drzewo odkryto w Japonii w 1966 roku na wyspie Yakushima. To ponad dwudziestopięciometrowy cedr, Jōmon Sugi o ponad pięciometrowej średnicy pnia i ponad szesnastometrowym obwodzie. Jego wiek szacowany jest nawet na 7200 lat, chociaż niektórzy sceptycy twierdzą, że to jedynie 2000. To właśnie w tamtych lasach, wśród pokrytych mchem starych cedrów będziemy szukać japońskich dobrych duchów i bóstw. 

 

Yakushima drzewo cedrowe PA018670 577x1024 - Japońskie Święte Drzewa

 

Zapraszamy do naszej relacji z pobytu na tej zielonej wyspie TUTAJ.

Więcej artykułów o Japonii:

Szczęście po Japońsku

15 Największych Japońskich Dziwactw według Gajdżina

Kraj Kwitnącej Wiśni

Onsenowe Szaleństwo Japończyków

Zawód Gejsza

Nagasaki. Godzina w której Zatrzymał się Czas

 

Każda krowa chce zamieszkać w Kobe

Fuji. Najświętsza ze wszystkich gór

 

podróże Szyte na Miarę 4 150x150 - Japońskie Święte Drzewa
Polecane podróże 2 150x150 - Japońskie Święte Drzewa
Indywidualny Plan Podróży 150x150 - Japońskie Święte Drzewa
sportretuj swją podróż 150x150 - Japońskie Święte Drzewa
Post Tags:

Zostaw odpowiedź: