Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR / Aktualności  / Hinduskie święto kolorów: Holi
Indie Goa India

Hinduskie święto kolorów: Holi

Hinduskie święto kolorów: Holi

Wiosna pokonuje zimę. Dobro zwycięża zło. Ludzie zagrzebują konflikty, wybaczają sobie krzywdy, naprawiają błędy z przeszłości, spłacają bądź darują długi swoim dłużnikom. Wszystkich ogarnia miłość, radość i wdzięczność za wszystko, co otrzymali od ziemi i od siebie nawzajem. To dzień spotkań z przyjaciółmi i zawiązywania nowych przyjaźni. Każdy tego dnia jest równy: bogaty i biedny, kobieta i mężczyzna, Bramin i Dalit, dziecko i nestor. To dzień zabawy, muzyki śpiewu, tańca. Obsypywanie się kolorowym proszkiem ma za zadanie roztopić wszelkie lody i zapomnieć o dzielących ludzi na co dzień barierach.

 

Indie Goa 50 300x225 - Hinduskie święto kolorów: Holi

 

Wszyscy wszystkim życzą wszystkiego najlepszego: Happy Holi! Świętuje się je w dzień następujący po pierwszej pełni księżyca po ustępującej zimie.

 

Indie Goa 45 300x225 - Hinduskie święto kolorów: Holi

 

Dzień wcześniej Hindusi spotykają się przy ogniskach zwanych ‘Holiki’.

Zgodnie z legendą demon Hiranyakashipu został obdarzony pięcioma nadprzyrodzonymi cechami: nie mógł go zabić ani człowiek, ani zwierzę; ani w pomieszczeniu ani na dworze; ani w nocy, ani za dnia; ani bronią ręczną ani pociskiem; ani na lądzie, ani w powietrzu, ani w wodzie. Król czuł się więc zupełnie bezkarny. Zażądał, by wszyscy oddawali cześć należną bogom tylko jemu. Sprzeciwił się temu jego własny syn, Prahlada, który nade wszystko czcił boga Wisznu. Rozwścieczyło to króla, jednak żadna z wymierzonych synowi kar nie sprawiła zmiany w jego poglądach. W końcu jego podła siostra, Holika, ubrana w magiczną ognioodporną szatę, podstępem namówiła Prahlada, żeby usiadł z nią na stosie, który natychmiast podpaliła. Jednak gdy stos zapłonął bóg Wisznu sprawił, że szata zerwała się z Holiki i okryła Prahaladę. W rezultacie podła Holika sama spłonęła.

 

Indie Goa 35 300x225 - Hinduskie święto kolorów: Holi

 

Następnie bóg Wisznu przybrał postać pół człowieka, pół lwa, więc nie był ani człowiekiem ani zwierzęciem. Udał się o zmierzchu do króla Hiranyakashipu, więc nie był to ani dzień, ani noc, zwabił go na próg, więc nie spotkali się ani w pomieszczeniu, ani na dworze. Chwycił go i posadził na swoim grzbiecie, tak więc król nie stał ani na lądzie, nie był w powietrzu, ani w wodzie i zadał mu śmiertelny cios swoimi lwimi pazurami, które nie były ani bronią ręczną ani pociskiem.

 

 

Indie Goa 47 300x223 - Hinduskie święto kolorów: Holi

 

Ogniska ‘Holiki’ są symbolem zwycięstwa dobra nad złem oraz rytuałem palenia swoich własnych grzechów.
Kolejnego dnia jest już czas tylko na zabawę i hołubienie dobra, miłości i wdzięczności. Hindusi, na podobieństwo naszego Śmigusa Dyngusa, obsypują się kolorowym proszkiem, bądź oblewają farbami.

 

Indie Goa 37 300x225 - Hinduskie święto kolorów: Holi

 

Czerwony proszek symbolizuje miłość i płodność. Żółty to kurkuma, naturalne lekarstwo, symbol uzdrowienia z wszelkich chorób duszy i ciała. Zielony oznacza wiosnę i obfite plony. Niebieski jest hołdem dla boga Kriszny.

 

Indie Goa 44 300x225 - Hinduskie święto kolorów: Holi

 

Z kolorem niebieskim i Kriszną jest związana inna legenda. Jako dziecko był karmionym zatrutym mlekiem, w skutek czego jego skóra przybrała siny kolor. Obawiał się bardzo, czy wybranka jego serca Radha o bardzo jasnej karnacji go zechce. Jednak Radha w swojej mądrości nie zwracała uwagi na powierzchowność i pokochała Kriszne takim był, za jego mądrość i charakter. Stąd też obrzucanie się kolorowym proszkiem oznacza, że kolor skóry nie ma najmniejszego znaczenia w miłości.

 

Indie Goa 43 300x225 - Hinduskie święto kolorów: Holi

 

Bardzo nam się podoba to święto. Za wszystko: za przesłanie, za radość i naprawdę znakomitą zabawę. To święto ruchome, więc warto sprawdzić, kiedy przypada danego roku i dostosować plan podróży, żeby je przeżyć.

 

Indie Goa 38 300x225 - Hinduskie święto kolorów: Holi

 

Przykładowo:
2018 – 2 marca
2019 – 21 marca
2020 – 10 marca
Zapraszamy do relacji z naszego świętowania Holi TUTAJ.

Przeczytaj więcej o Indiach:

Miłość o Smaku Orientu

Kochaj albo Rzuć

Hinduizm. Astrologia? Numerologia? Zabobony?

Ajurweda. Hinduska wiedza o życiu

Ganges. Najbardziej sprofanowane sacrum świata

PLAN PODROZY 150x150 - Hinduskie święto kolorów: Holi
BILRTY FANTOUR 150x150 - Hinduskie święto kolorów: Holi
NOCLEGI FANTOUR 150x150 - Hinduskie święto kolorów: Holi
PRZEWODNIKI 150x150 - Hinduskie święto kolorów: Holi

Komentarze:

  • Daniel Wosiński
    21 grudnia 2018 at 17:03

    Nie słyszałem o tym święcie ale miło się czytało.

Zostaw odpowiedź: