Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Gdynia, nieco dalej od centrum
Gdynia dalej od centrum - Gdynia, nieco dalej od centrum

Gdynia, nieco dalej od centrum

Mieszkając w Sopocie, do Gdyni mamy przysłowiowy rzut beretem. Dlatego często odwiedzamy to najmłodsze w trójmiejskiej rodzinie miasto. Jednak niekoniecznie zapuszczamy się aż do samego centrum. Nieco dalej od śródmieścia Gdyni znajdują się, naszym subiektywnym zdaniem, najpiękniejsze perełki tego miasta. Więc dzisiaj o nich.

 

1. Spacer z Sopotu do Gdyni Orłowo

Dzielnica Gdynia Orłowo znajduje się na granicy z Sopotem. Dlatego stanowi częsty cel sopockich spacerowiczów. Nie jest to może najkrótszy ze spacerów (molo w Sopocie i molo w Orłowie dzieli około 5 kilometrów), jednak trasa prowadzi przez jedne z najpiękniejszych naturalno-miejskich terenów w trójmieście.

 

Gdynia Orłowo 2 - Gdynia, nieco dalej od centrum

 

Morze

Najlepiej wybrać się tam brzegiem morza, bezpośrednio po piasku. W końcu morze to najgłówniejsza z głównych atrakcji Trójmiasta. Nie dość, że zaopatrzy Was w dużą dawkę jodu, krajobrazu nieskończonej przestrzeni (jeżeli akurat nie widać Helu), to z pewnością szum fal uspokoi każde nerwy, a piasek pod butami dobrze zrobi jędrnością pośladków. Można sobie pomóc kijkami Nordic Walking.

 

Gdynia Orłowo 1 - Gdynia, nieco dalej od centrum

 

Trasa rollkowiczów, rowerzystów, spacerowiczów

Wygodniejsi spacerowicze mogą wybrać nadmorską promenadę, zaczynając wyprawę w Łazienkach Północnych w Sopocie. Prowadzi tam również trasa rowerowa, 2 kilometry można również pokonać na rolkach na dedykowanej dla fanów tej formy rekreacji trasie. Kończy się ona jednak przy potoku Swelina, który stanowi naturalną granicę Sopotu i Gdyni.

 

Gdynia Orłowo - Gdynia, nieco dalej od centrum

 

Potok Swelina 

Tu trzeba rolki zdjąć i kontynuować wyprawę albo po plaży, albo po malowniczej ścieżce nad krawędzią klifu, albo wspiąć się po schodach wzdłuż potoku i odnaleźć kontynuację ścieżki rowerowo-spacerowej, prowadzącej do samego molo. My najbardziej lubimy tą na krawędzi klifu lub starą, zapomnianą i bardzo malowniczą promenadę, do której można dotrzeć najpierw pokonując kilkaset metrów plażą. Pomimo tej przeszkody, zwykle wybieramy się w tą trasę rowerem.

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy - Gdynia, nieco dalej od centrum

 

Trasa edukacyjna

Po Sopockiej stronie spaceru znajduje się kilka placów zabaw, drewniane pomosty nad bagnistym podłożem, ławeczki, edukacyjne standy dla dzieci i dorosłych, informujące o ciekawych faktach z historii parku, życia otaczającego lasu i jego mieszkańców. Chociaż są notorycznie niszczone przez wandali, ciągle można się dowiedzieć czegoś nowego.

 

Nadbrzeżne restauracje

Można też zatrzymać się w licznych knajpkach położnych na wydmach na coś gorącego do picia. Nawet w dobie pandemii sprzedają posiłki na wynos, które miło można spożyć na ławeczkach lub bezpośrednio na plaży.

 

 

 

Las

Sam spacer jest niesamowity. Niby w centrum miasta, a robi wrażenie głębokiego lasu. Sosny, klony, buki, dęby i bagniste podłoże zapewniają cień w upalne dni i zapach prawdziwej natury. Ciemno tam jak w prawdziwym lesie, śpiewają ptaki jak w prawdziwym lesie, jedynie mijani ludzie (których nie mało) przypominają, że ciągle jesteśmy w mieście.

 

Gdynia Klif - Gdynia, nieco dalej od centrum

 

2. Plaża dla Psów

Mniej więcej w połowie drogi znajduje się plaża dla psów (około 2,5 km od Grand Hotelu w kierunku Orłowa). Teoretycznie psom na plaże wstęp wzbroniony (czego po sezonie nikt właściwie nie przestrzega). Jednak nie tutaj. Na plaży dla psów, psy biegają legalnie całymi hordami. Nie dość, że nie grozi za to żaden mandat, to psiaki mają tu prawdziwy raj ganiając się z ‘kolegami’ po piasku i ‘gryząc’ fale. Jeżeli Waszym psom brakuje towarzystwa i same są towarzysko-bezpieczne – to idealne miejsce, żeby sprawić im prawdziwą frajdę.

 

pies na plaży - Gdynia, nieco dalej od centrum

 

3. Plaża kempingowa

Już prawie przy orłowskim molo (3,5 km od Grand Hotelu w Sopocie) znajduje się Gdynia Camper Park (więcej można przeczytać o tym miejscu tutaj      https://gdyniacamperpark.pl/ ), a tuż poniżej plaża kampingowa. Oznacza to, że można tam legalnie postawić namiot, przespać się, zrobić sobie grilla. Plaża jest dość wąska, za to otoczona pięknymi drzewami, wygląda na dziką, oddalona nieco od najbliższych willi Gdynian .

 

camping - Gdynia, nieco dalej od centrum

 

4. Park Linowy Kolibki

Po drodze można zatrzymać się w Parku Linowym Kolibki. Znajdzie się tam pełna gama atrakcji dla turysty w każdym wieku.  Oprócz wspinaczki między drzewami można też na przykład pojeździć na koniach. Więcej można poczytać, co mają do zaoferowania tutaj https://www.adventurepark.pl/

 

Gdynia Park Kolibki - Gdynia, nieco dalej od centrum

źródło: https://adventurepark.pl/

 

5. Molo w Orłowie

Docelowym punktem spaceru SopotGdynia Orłowo jest drewniane molo. Liczy sobie zaledwie 180 metrów, ale ma przynajmniej dwie zalety, którymi dyskryminuje najsłynniejsze molo trójmiejskie, czyli te sopockie, najdłuższe drewniane molo w Europie. Mianowicie: cały rok wstęp na orłowskie molo jest darmowy; widok na orłowski klif natomiast niezastąpiony.

 

Gdynia Orłowo 3 - Gdynia, nieco dalej od centrum

 

6. Dom Żeromskiego, Tawerna i inne atrakcje w okolicy orłowskiego molo

Być w Orłowie i nie spróbować ciasta w Domu Żeromskiego to grzech. W 1920 Żeromski spędził tu rehabilitacyjny pobyt po przebytej grypie (jakie to aktualne!). Tak na serio jest po prostu przytulnie, z widokiem na morze. Więcej o miejscu można przeczytać TUTAJ.

Widoki z saloniku piękne. Herbata, czy kawa pomoże nabrać sił, żeby wrócić do Sopotu.

 

Gdynia Orłowo Domek Żeromskiego - Gdynia, nieco dalej od centrum

źródło: domekzeromskiego.pl

 

Jeżeli ktoś porządnie zgłodniał warto wejść na rybę do Orłowskiej Tawerny. Sprawdźcie, czym można się tam pożywić TUTAJ.

My szczególnie polecamy smakołyki wędzone w wędzarni na plaży.

 

wędzone ryby - Gdynia, nieco dalej od centrum

 

Już zupełnie dla zabawy można zrobić zdjęcie starej knajpy U Maxima, znanej z piosenki Lady Pank

U Maxima w Gdyni

znów Cię widział ktoś.

Świecił zielonymi

mahoniowy gość

Tańcz, głupia, tańcz swoim życiem się baw…’

To o tej knajpie śpiewał Janusz Panasewicz.

 

U Maxima w Gdyni - Gdynia, nieco dalej od centrum

 

A na deser usiąść sobie na ławeczce obok pomnika malarza Antoniego Suchanka, który niegdyś malował z tego miejsca piękne pejzaże orłowskiej plaży.

 

7. Orłowski Klif 

Orłowski Klif jest częścią Kępy Redłowskiej, czyli morenowego wniesienia otoczonego przez potoki, brzeg morza, lasy i doliny. Porośniętym jest lasem, objętym ochroną jako rezerwat przyrody. Uderzające w stromy brzeg morskie fale, z roku na rok zabierają mu powierzchnię. Ekolodzy twierdzą, że co roku traci około metra powierzchni. Trzeba się więc spieszyć, żeby móc się jeszcze przespacerować jego krawędzią lub jego podnóżem. Na pewno warto. Widoki oszałamiające. I to niemal w centrum miasta.

Pięknie można go obejrzeć także z pokładu Galeonu (sprawdź TUTAJ ) lub Pirata (sprawdź TUTAJ).

 

Gdynia klif 1 - Gdynia, nieco dalej od centrum

 

8. Centrum Eksperyment w Gdyni Redłowo

Zarówno dzieciakom, jak i dorosłym spodoba się Centrum Eksperyment. Można się tam wiele dowiedzieć o prawach fizyki, chemii, o Matce Ziemi, kosmosie, naturze. Można zafascynować się nauką i zachęcić do niej dzieciaki. My tam się po prostu (jak dzieci) pobawiliśmy, poeksperymentowaliśmy, pośmialiśmy się, spsuliśmy to i owo. Więcej o Eksperymencie można przeczytać TUTAJ.

 

9. Open’er Festiwal – Najlepszy Festiwal Muzyczny (i nie tylko) na świecie

Na gdyńskim, wojskowym lotnisku na Babich Dołach co roku odbywa się najlepszy festiwal muzyczny na świecie. Meldujemy się tam od kilkunastu lat. Festiwal jest zorganizowany na piątkę z plusem. Oferuje kilka scen, na których występują zespoły z najwyższych półek. Oferuje spektakle teatralne, pokazy mody, wystawy i galerie. Działa pole namiotowe, parking samochodowy, cała masa małej gastronomii. Atmosfera jest niepowtarzalna. Bilety nie należą do najtańszych, jednak to, co oferują organizatorzy w zamian, warte jest swojej ceny.

Więcej można przeczytać o festiwalu TUTAJ.

 

Gdynia OPENER festiwal - Gdynia, nieco dalej od centrum

 

10. Torpedownia na Babich Dołach

Jeżeli już się wypuści na festiwal Open’er i Babie Doły, grzech ominąć tamtejszą plaże i Torpedownie. Położona jest około 300 metrów od brzegu. Niegdyś prowadziło do niej molo. Obecne jedyną drogą, żeby tam dotrzeć jest łódź lub siła mięśni. Zagrała w kilku filmach i serialach, takich jak ‘Superwizja’, ‘Czterej pancerni i pies’ czy ‘Kryminalni’.

 

Gdynia torpedownia - Gdynia, nieco dalej od centrum

 

Gdynia jest bardzo ciekawym miastem. Z pewnością warto mu poświęcić parę chwil urlopu, szczególnie, że tak blisko tam z naszego ukochanego Sopotu.

I tak łatwo wybrać się stamtąd w rejs do Szwecji do pięknej Karlskrona (StenaLine)

 

StenaLine - Gdynia, nieco dalej od centrum

źródło: https://en.wikipedia.org/

 

Przeczytajcie też

Gdynia Centrum, nie przegap!

Gdańskie Perełki

Atrakcje Gdańska. Czego nie można pominąć w Trójmiejskiej stolicy

Uroki polskiej zimy na Kaszubach

 

Do Trójmiasta warto przyjechać o każdej porze roku.

podróże Szyte na Miarę 4 150x150 - Gdynia, nieco dalej od centrum
Polecane podróże 2 150x150 - Gdynia, nieco dalej od centrum
Indywidualny Plan Podróży 150x150 - Gdynia, nieco dalej od centrum
sportretuj swją podróż 150x150 - Gdynia, nieco dalej od centrum

Zostaw odpowiedź: