Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR / Aktualności  / Filmy inspirujące do podróży
Filmy inspirujące do podróży 1 - Filmy inspirujące do podróży

Filmy inspirujące do podróży

Treść

Filmy inspirujące do podróży

 

Deszczowa Majówka plus niechciane choróbsko, które na przekór wszelkim planom przykuje człowieka do łóżka, to znakomita okazja, żeby poszukać podróżniczych inspiracji na lepsze czasy. Jest ich całe mnóstwo: książki, filmy, blogi, vlogi, artykuły. Są te z kategorii łatwe miłe i przyjemne, oparte na faktach, dokumentalne, historyczne, kompletnie fikcyjne. Mamy swój ulubiony zestaw w każdej kategorii. Sprawdźcie dziś, czy widzieliście filmy inspirujące do podróży Wiewiórki.

 

1. Wszystko za życie (Into the Wild)

Podróżniczy klasyk. Oglądał go zapewne każdy pasjonat podróży. Powodów jest wiele: to świetnie nakręcony film drogi; obrazuje niemal wszystko, od czego większość podróżników chce się uwolnić: schematy, rutyna, przywiązanie do rzeczy, smycze w postaci oczekiwań innych. Pokazuje piękne miejsca, opisuje ciekawych ludzi, przygoda goni przygodę. Dodatkowo historia wydarzyła się naprawdę, co tylko wzmacnia jej przekaz. Oceny życiowych decyzji głównego bohatera, Chrisa McCandless, każdy musi dokonać sam. Nie można zaprzeczyć, że odkąd zaczął je sam podejmować, żył dokładnie tak jak chciał i z pewnością żyć się nie bał. Jeżeli historia nie zainspiruje Was do podróży, to z pewnością poruszy. Obok tego filmu porostu nie można przejść obojętnie.

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

Akcja filmu: Ameryka Północna, Alaska.

2. Choć goni nas czas (Bucket List)

W odróżnieniu od bohatera ‘Into the Wild’, młodej, niepokornej duszy, która ma całe życie przed sobą, bohaterami tej fikcyjnej opowieści są dwaj staruszkowie. ‘Choć goni nas czas’ to zabawno-sentymentalna opowieść o dwóch umierających na raka pacjentach szpitala, którzy postanowili odhaczyć listę niespełnionych marzeń, zanim na dobre pożegnają się z tym światem. Wyruszają w podróż. Świetnej zabawy nie ograniczają im fundusze. Jedynymi barierami, których nie mogą pokonać, są wiek i choroba.

Podróżując spotkaliśmy całą masę emerytów, którzy odkładali zwiedzanie świata właśnie na schyłek życia. Oczywiście, że byli szczęśliwi, cieszyli się podróżą, spełniali marzenia. Jednak większość z nich, słuchając opowieści innych podróżników przy wieczornym piwie, przyznawało, że żałują, że nie zaczęli wcześniej, że już nie zdążą odwiedzić tych wszystkich miejsc, o których opowieści usłyszeli. Nawet najbardziej wysportowanemu i długowiecznemu człowiekowi nie wystarczy życia, żeby zobaczyć wszystkie zakątki i cuda świata. Odkładając podróże na później, skracamy sobie tylko listę możliwości.

Akcja filmu: USA, Europa, Afryka, Azja

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

3. Błękitny motyl

Z kolei ten inspirowany prawdziwą historią film, pokazuje, że podróż marzeń do dżungli na Kostaryce, potrafi wyleczyć najbardziej paskudnego raka i podarować śmiertelnie choremu, 10-cioletniemu Kanadyjczykowi, Pete’owi Carlton, zupełnie nowe życie. Podróże potrafią najzwyczajniej czynić cuda.

Akcja filmu: USA, Kostaryka

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

4. Ścieżki (Tracks)

Ścieżki’ to opowieść o samotnej podróży 27-letniej Robyn Davidson, która w towarzystwie czterech wielbłądów i labradora przemierzyła 2700 kilometrów australijskiej pustyni. To nie tylko historia zmagań z trudnościami w drodze opisana na tle niesamowitych krajobrazów Australii. To podróż w głąb siebie, walka z myślami, podróż w poszukiwaniu sensu życia i własnego miejsca. Podróże to sposób, by znaleźć wiele odpowiedzi.

Akcja filmu: Australia

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

5. Dzienniki Motocyklowe

Film drogi, która zmienia ciekawego świata włóczykija w rewolucjonistę. W podróży kształtuje się jego światopogląd, motywacje, a formują je zarówno przyjaciele jak i wrogowie, prości ludzie i politycy, dobre i złe doświadczenia zebrane po drodze. Film potwierdzający popularne klisze, że podróże kształcą. W nieprzewidywalnych kierunkach. Obejrzyjcie jak przemierzenie niemal całej Ameryki Południowej skończyło dla Che Guevara, dla jednych bohatera, dla innych zbrodniarza. Nikt nie wraca z prawdziwej podróży taki sam.

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

Akcja filmu: Ameryka Południowa

Przed udaniem się w podróż do danego miejsca, szukamy filmów, które o nim opowiadają, o jego historii, ludziach, kulturze, obyczajach, wierzeniach. Znacznie łatwiej wtedy zwiedzać, poznawać, zapamiętywać, zrozumieć. Oto kilka naszych ulubionych w tej kategorii:

 

1. 7 lat w Tybecie

W Tybecie jeszcze nie byliśmy. Widzieliśmy jedynie pasmo Himalajów, oddzielające Tybet od Nepalu. Film opowiada o austriackim alpiniście, Heinrichu Harrer, który nie mogąc wrócić do kraju, ze względu na wybuch II wojny światowej, został nauczycielem i przyjacielem głodnego wiedzy o świecie, młodego Dalajlamy. Jest trochę historii, dużo kultury i tradycji buddyjskich Tybetańczyków w sceneri majestatycznych Himalajów. Najważniejsza jednak jest przemiana, jak podróż zmieniła egoistycznego, dążącego po trupach do celu Europejczyka w empatycznego człowieka. Kochamy ten film.

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

Akcja filmu: Tybet, Indie.

2. Mały Budda

Jadąc do buddyjskiego kraju, warto dowiedzieć się więcej o korzeniach tej filozofii. Bardzo ładnie tłumaczy to leciwy już film Bertolucciego ‘Mały budda’. Historia Siddhartha Gautama, pierwszego Buddy, przeplatana jest współczesnymi poszukiwaniami kolejnego wcielenia oświeconego przywódcy.

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

Akcja filmu: USA, Tybet

3. Lady

Okrutną historię Birmy łatwiej zrozumieć, przekonując się, jaką rolę odegrali w niej buddyjscy mnisi, buddyjska społeczność, wojskowa hunta oraz córka jednego z generałów, zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi. Filmów o Birmie powstało bardzo niewiele. Tym bardziej warto obejrzeć właśnie ten.

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

Akcja filmu: Birma (Mjanma), Wielka Brytania, Szwecja

4. Pola Śmierci

To historia amerykańskiego dziennikarza New York Times, Sydneya Schanberg, który został wysłany do Kambodży, by relacjonować trwającą tam wojnę domową. To, co dzieje się w tym biednym kraju po ewakuacji wszystkich zagranicznych korespondentów, czyli w momencie przejęcia władzy przez obsesyjnego zbrodniarza, Pol Pota, obserwujemy z punktu widzenia kambodżańskiego tłumacza dziennikarza, Ditha Prana.

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

Akcja filmu: USA, Kambodża

5. Droga do domu (Lion)

Filmów o Indiach powstała cała masa.  Dlaczego akurat ten? Ponieważ historia wydarzyła się naprawdę, zestawia ze sobą dwa zupełnie różne światy, a dzieci w Indiach ciągle giną bez śladu. Warto poświęcić na niego chwilę.

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

Akcja filmu: Australia, Indie

Lubimy też filmy o podróżach z kategorii ’łatwe, miłe i przyjemne’, po których wpisujemy dane miejsce na listę ‘odwiedzić koniecznie’. Oglądane wielokrotnie z kanapy, spod kocyka, z miską pop-cornu przed nosem i uśmiechem na twarzy.

 

1. Pod Słońcem Toskanii

To ciepły, rodzinny, przeuroczy film, którego akcja dzieje się w najpiękniejszej włoskiej krainie: Toskanii. Doświadczona życiem Amerykanka kupuje zrujnowany dom na toskańskiej prowincji, gdzie zaczyna nowe życie. Mamy w nim nawet nasz polski akcent – dom remontują Polacy ? My w Toskanii byliśmy najpierw, potem wpadliśmy na film, jednak oglądamy go chętnie, kiedy chcemy sobie przypomnieć atmosferę naszego wyjazdu i klimat toskańskich miasteczek.

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

Akcja: Włochy

2. Na placówce (Outsourced)

Humorystycznie przedstawione losy Amerykańskiego menadżera, który został wysłany na kontrakt do Indii. Jak to przeciętny Amerykanin, kompletnie nic o kraju nie wie, wcześniej poruszał się tylko po USA i to nie za daleko – nie miał czasu, robił karierę. Indie okazują się dla niego prawdziwym koszmarem.

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

Akcja Filmu: Indie

3. Jedz, módl się, kochaj

Hollywoodzki hit, to prawda. Jednak w bardzo prosty sposób pokazuje, po co komuś podróż. Dlaczego przynosi nie tylko szczęście, lecz również rozczarowania. Ostatecznie, pomaga jednak odnaleźć to, czego przed podróżą brakowało.

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

Akcja Filmu: USA, Włochy, Indie, Indonezja- Bali

4. Nocny pociąg do Lizbony

Kolejna opowieść o zamianie przeciętnego i przewidywalnego życia w pełną tajemnic i przygód podróż. Bohaterem jest tym razem podstarzały nauczyciel. Jest trochę polityki, jednak przede wszystkim jest miłość i przepiękna Portugalia w tle.

Jedna z niezrealizowanych dotąd naszych inspiracji. Dlatego lubię sobie utrwalać ten film. Portugalia jest zdecydowanie na naszej krótkiej liście.

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

Akcja Filmu: Portugalia

5. Czasem słońce, czasem deszcz

Najdroższa, największa, najbardziej spektakularna ze wszystkich bollywoodzkich produkcji. Przerysowana gra aktorów, przewidywalna fabuła, tańce, śpiewy, barwne stroje – to Bollywood w najlepszym wydaniu. Zagnał nas do zwiedzania plenerowych studio Bollywood w Bombaju, kazał iść do lokalnego kina. Bez poznania Bollywood nie pozna się prawdziwych Indii. To kwintesencja wszystkiego, o czym marzą Hindusi i Hinduski.

Zwiastun można obejrzeć poniżej.

Akcja filmu: Indie

Na koniec dwa absolutnie wyjątkowe dzieła sztuki.

Baraka i Samsara

Obydwa filmy to wysublimowane kompozycje spektakularnych zdjęć z 25 krajów świata, wykonanych przez Rona Fricke. Nie pada w nich ani jedno słowo komentarza. Nie posiadają fabuły. Obrazy same mówią za siebie, tłumaczą wszystko: świat jest niewyobrażalnie piękny, tylko bardzo źle zorganizowany.

Zwiastuny można obejrzeć poniżej.

Z pewnością niektórym zabraknie kilku murowanych, podróżniczych pozycji, takich jak:

Plaża (Beach)

Dzika Droga (Wild)

Droga Życia (The Way)

Sekretne życie Waltera Mitty

czy choćby Thelma i Louise.

Oglądaliśmy wszystkie, jednak podium okazało się zbyt krótkie.

 

Jako podsumowanie zestawu polecamy Babel. Zwiastun można obejrzeć poniżej.

Tytuł nawiązuje do samej kwintesencji filmu: żyjemy na jednej planecie, mamy tyle wspólnego, jednak nie potrafimy się porozumieć i to wcale nie język jest głównym problemem.

Miłego oglądania!

 

Expedition Happiness

podróże Szyte na Miarę 4 150x150 - Filmy inspirujące do podróży
Polecane podróże 2 150x150 - Filmy inspirujące do podróży
Indywidualny Plan Podróży 150x150 - Filmy inspirujące do podróży
sportretuj swją podróż 150x150 - Filmy inspirujące do podróży

Zostaw odpowiedź: