Egzotyczne przyprawy - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Egzotyczne przyprawy
Egzotyczne przyprawy

Egzotyczne przyprawy

Egzotyczne przyprawy

Restauracje w dalszym ciągu zamknięte, więc dalej szalejemy we własnej kuchni. Z nostalgii do podróżowania, staramy się wypełnić dom zapachami orientu. Umożliwiają to nam przywiezione z podróży egzotyczne przyprawy. Nie tylko wzbogacają smak potraw, ich zapach i często kolory, wiele z nich posiada także właściwości lecznicze. Wspomagają metabolizm, zapobiegają chorobom oraz łagodzą przeróżne dolegliwości. Przede wszystkim jednak egzotyczne przyprawy są niezwykle aromatyczne.

 

Historia Przypraw

Handel przyprawami rozkwitł już 2000 lat przed naszą erą, głównie w Azji. Handlowano przede wszystkim pieprzem, cynamonem i ziołami, po tym jak odkryto ich aromatyczne walory smakowe. Jednak przypraw używano również do celów leczniczych. W Chinach, Indiach, Tajlandii, Korei medycyna opierała się przede wszystkim na ziołach. Wykorzystywano je również do rytualnych obrządków i magicznych mikstur alchemików.

Egipcjanie wykorzystywali zioła do balsamowania zwłok, co pobudziło handel międzykontynentalny. Zresztą najstarszy ślad stosowania przypraw przez człowieka pochodzi właśnie z Afryki, konkretnie z terenów dzisiejszego Maroko.

W średniowieczu popyt na egzotyczne przyprawy ogarnął Europę. Szczególnie pożądane były czarny pieprz, kminek, gałka muszkatołowa, goździki, cynamon i imbir. Ponieważ sprowadzano je z Azji i Afryki, koszt transportu bardzo windował ich cenę i uważane były za towar ekskluzywny.

Po odkryciu Ameryki, szlakami handlowymi do Europy przybyły nowe egzotyczne przyprawy, takie jak ziele angielskie, chili i wanilia.

 

azjatyckie przyprawy 1 - Egzotyczne przyprawy

 

Nasze egzotyczne przyprawy

Obecnie nikt na całym świecie już chyba nie wyobraża sobie życia bez egzotycznych przypraw. Oto kilka z nich, bez których my sobie go nie wyobrażamy.

 

1. Pieprz kubeba

Pieprz nazywany jest królem wszystkich przypraw. To suszone owoce roślin z rodzaju pieprzowatych. Najpopularniejszy jest oczywiście pieprz czarny. Często używa się też mieszanki pieprzu kolorowego, czyli białego, czerwonego i zielonego, ponieważ ładnie prezentuje się w szklanych młynkach. Kuchenni specjaliści twierdzą bowiem, że każdy rodzaj pieprzu pasuje do innego rodzaju dań. Na półkach supermarketów można też znaleźć pieprz cytrynowy, który jest zwykłym pieprzem zmieszanym z kwaskiem cytrynowym. Bardzo popularny jest też pieprz kajeński (cayenne), czyli zmielone na proszek ususzone papryczki chilli.

My w Indonezji okryliśmy pieprz tjabe djawa, w Europie nazywany kubeba. Indonezyjczycy przyprawiają nim ryż z sosem i warzywami. My używamy go głównie do zup. Idealnie zastępuje ziele angielskie. Indonezyjczycy wierzą, że łagodzi objawy zapalenia oskrzeli, leczy choroby układu oddechowego i przewodu pokarmowego. Wspomaga trawienie. Przypisuje się mu również leczniczy wpływ na układ rozrodczy, dlatego niektórzy traktują go jak afrodyzjak.

 

Pieprz kubeba - Egzotyczne przyprawy

2. Podłużny pieprz pippali

Z Indii przywieźliśmy podłużny pieprz pippali. Jego ziarenka mają około 1-2 cm długości. Ma lekko słodkawy posmak, dlatego świetnie pasuje nawet do owocowych sałatek, ale używamy go też do warzywnych. Warto wrzucić go też do oliwy z oliwek. Po kilku dniach oliwa nabiera wyjątkowego aromatu. Rośnie także w Indonezji. Azjaci twierdzą, że pomaga w schorzeniach wątroby i zwalcza infekcje bakteryjne. Wspomaga odchudzanie i służy diabetykom. I, a jakże, działa także jako afrodyzjak.

 

pieprz pippali - Egzotyczne przyprawy

 

3. Kencur  

Kencur to inaczej galangal mniejszy, podstawa w indonezyjskiej kuchni. W całości wygląda podobnie jak imbir – pochodzą z tej samej rodziny. Pod skórką jest jednak pomarańczowy i znacznie ostrzejszy w smaku. Z Indonezji przywieźliśmy suszony, pokrojony w cienkie plastry. W Polsce można kupić go w formie proszku. Jest bardzo aromatyczny. Nawet jedynie szczypta dodana do potrawy nadaje jej orientalny charakter. My najczęściej używamy go do przygotowania pikantnej pasty do kurczaka, której nauczyli nas w szkole gotowania na Bali. Przepis na nią można znaleźć >>> TUTAJ <<<. Galangal działa pobudzająco. Pomaga na niestrawność, wzdęcia, nudności, stany zapalne jelit. I oczywiście Indonezyjczycy wierzą, że to afrodyzjak.

 

Bali cooking class 10 of 50 1024x683 - Egzotyczne przyprawy

 

4. Suszone tajskie chili prik kaleang

Prik kaleang to najostrzejsza odmiana chili używana w tajskiej kuchni. Są to malutkie, nawet jednocentymetrowe papryczki, które obowiązkowo przywozimy z Tajlandii w formie ususzonych w całości miniaturowych warzywek. Można je dodać do każdej potrawy, aby zaostrzyć jej smak. Wystarczą nawet dwie w garnku zupy, żeby stała się pikantna. Należy wyłowić je przed podaniem, żeby jakiś pechowiec przypadkiem na nie trafił. Nawet tym, którzy zarzekają się, że żadna ostrość nie jest dla nich za ostra, potrafiły wypalić usta.

 

suszone chilli - Egzotyczne przyprawy

 

5. Trawa cytrynowa

Trawą cytrynową pachnie pół Azji. Pachnie jak cytryna, ponieważ posiada ten sam składnik eteryczny, który zawiera skórka owocu. Nadaje potrawom wyjątkowego azjatyckiego aromatu. Bardzo dobrze sprawdza się w daniach pikantnych, przełamując ich ostrość. Pasuje do mleka kokosowego, więc często występują w parze, jak ma to miejsce w najsłynniejszej, tajskiej zupie świata Tom Yum, Najbardziej aromatyczna jest świeża, jednak z przyczyn oczywistych, kupujemy suszoną. Należy ją wtedy przed wykorzystaniem zamoczyć na godzinę – dwie w zimnej wodzie. Można ją też dodawać do herbaty. Wspomaga trawienie i ma właściwości przeciwgorączkowe. Na Bali stosowaliśmy ją też do użytku zewnętrznego – jej zapach skutecznie odgania komary, a pachnie znacznie ładniej niż chemiczne repelenty.

 

trawa cytrynowa - Egzotyczne przyprawy

 

 

Mieszanki przypraw

Oprócz pojedynczych przypraw, warto zaopatrzyć się w ich gotowe mieszanki. Można je oczywiście zmieszać samemu, jednak kluczowe są proporcje, które w oryginalnej mieszance na pewno zostały zachowane. Oto kilka naszych ulubieńców, bez których nie wracamy z Azji.

 

1. Curry

Curry to właściwie nazwa sposobu podawania ryżu z sosem i dodatkiem, zawsze warzyw, często mięsa lub owoców morza. Przyjęła się jednak jako mieszanka przypraw, dodawanych do takich dań. Nie istnieje jedna receptura na przyprawy, które powinny się w mieszance znaleźć. Różne regiony mają swoje. Przepisy mogą się różnić nawet dla różnych dań tego samego regionu. Elementem wspólnym jest kurkuma, która nadaje mieszance rudawy kolor. Zwykle curry zawiera imbir, kardamon, kolendrę, gałkę muszkatołową, kmin, chili, pieprz, czosnek, ale też cynamon i goździki. Ja używam jej przede wszystkim do prostej tajskiej zupy, która zawsze robi furorę wśród gości, a jest dziecinnie prosta w przygotowaniu. Przepis na nią znalazłam kiedyś

>>> TUTAJ<<<  Polecam!

 

Zupa tajska 1 - Egzotyczne przyprawy

 

2. Garam masala

Masala w Indiach znaczy po prostu ‘mieszanka’. Istnieje wiele rodzajów masali, które rozróżnia się stosując dodatkowe określenia. ‘Garam’ oznacza ‘gorący’. To mieszanka, między innymi, kardamonu, kolendry, kminu, pieprzu, goździków, cynamonu, gałki muszkatołowej, liścia laurowego, kozieradki, kopru włoskiego, chili, które praży się na patelni, mieli i dodaje do potraw pod koniec gotowania. Jest bardzo aromatyczna i lekko pikantna. Uważa się, że poprawia samopoczucie.

 

garam masala - Egzotyczne przyprawy

 

3. Chai masala

Chai masala to mieszanka dodawana do herbaty, ‘chai’ to po indyjsku herbata. Jej składniki to cynamon, goździki, imbir, kardamon, gałka muszkatołowa i pieprz. Przygotowuje się ją bardzo prosto. Potrzebne będą trzy łyżki czarnej herbaty, 150 mililitrów wody, 350 mililitrów mleka, łyżka miodu. Dla takich ilości wystarczy 1/3 łyżeczki masala chai. Wszystkie składniki należy wlać do garnuszka i podgrzewać do zagotowania. Gdy mleko będzie chciało wykipieć, należy zmniejszyć ogień i gotować jeszcze przez pół minuty. Następnie przez sitko przelać do kubków. Najlepsza herbata świata!

 

Chai masala - Egzotyczne przyprawy

 

4. Pinyin wu xiang fen

Pinyin wuxiangfen czyli przyprawa pięciu smaków najpopularniejsza jest w Chinach, skąd się wywodzi. Można w niej wyczuć anyż gwiaździsty, goździki, cynamon, nasiona kopru włoskiego, nasiona kozieradki, pieprz syczuański. Jak się łatwo domyśleć, nazwa pochodzi od pięciu smaków dań, które się nią przyprawia, czyli słodkiego, kwaśnego, gorzkiego, słonego i ostrego, które, zgodnie z chińską filozofią równowagi yin i yang powinny się równoważyć.

Tradycyjnie wykorzystywana jest do przyprawiania sosów, w których duszone jest mięso oraz do słynnej kaczki po pekińsku czy syczuańsku. My wsypujemy ją do smażonych na patelni warzyw.

 

wok gotowanie - Egzotyczne przyprawy

 

5. Panch Phoron

Panch Phoron to bengalska odmiana mieszanki 5 kolorowych przypraw. Zawiera żółtą kozieradkę, zielony koper, brązowy kumin czarną czarnuszkę i czarną gorczycę. Można ją dodać do wszystkiego, jednak my w Bangladeszu nauczyliśmy się jeść z nią głównie soczewice i tak już zostało. Wystarczy wymieszać, a soczewica nabiera pysznego, lekko słodkawego smaku. Dawno się już nam skończyła, jednak wszystkie składniki są dostępne w Polsce. Wystarczy podsmażyć lekko na oleju i gotowe.

 

Panch Phoron - Egzotyczne przyprawy

 

Egzotyczne przyprawy to podstawa azjatyckiej kuchni. Mamy wrażenie, że czuć je natychmiast po wyjściu z samolotu. Nie wyobrażamy sobie już bez nich naszej kuchni.

Przeczytaj też:

Egzotyczne owoce

Egzotyczne warzywa

 

podróże Szyte na Miarę 4 150x150 - Egzotyczne przyprawy
Polecane podróże 2 150x150 - Egzotyczne przyprawy
Indywidualny Plan Podróży 150x150 - Egzotyczne przyprawy
sportretuj swją podróż 150x150 - Egzotyczne przyprawy
Post Tags:

Zostaw odpowiedź: