Dubajowe delicje - daktyle - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Dubajowe delicje – daktyle
Daktyle

Dubajowe delicje – daktyle

Nie spróbować daktyli w Dubaju to grzech. Daktyle to narodowy owoc Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Te zdrowe i pyszne Dubajowe delicje rosną na palmach daktylowych, które uważane są za najstarsze uprawne drzewa owocowe na świecie. Podobno rosły na ziemi już 50 mln lat temu. Oryginalnie pochodzą z Iraku, jednak przez lata stały się kultowym drzewem na całym Półwyspie Arabskim.

 

Palma daktylowa 2 1024x683 - Dubajowe delicje - daktyle

 

Daktyle. Co to takiego?

Daktyle są nieduże, wielkości śliwki, z dużą pestką w środku. Występują w różnych kolorach, zależnych od stopnia dojrzałości. Te słabo dojrzałe, khalal, są żółte. Najbardziej dojrzałe, rhutab, ciemno brązowe.

Te bardziej wyszukane wersje są wypestkowane, a miejsce pestki zajmują często orzechy, najczęściej migdały. Bywają oblane czekoladą mleczną, gorzką czy białą, posypane wiórkami kokosowymi, oblane różanym syropem. Tak naprawdę wcale nie potrzebują tych dodatków. Daktyle to przysmak sam w sobie. Eleganckie daktylowe bombonierki są bardzo popularnym suwenirem przywożonym z wakacji.

 

Daktyle z dodatkami 1024x683 - Dubajowe delicje - daktyle

 

Daktyle a tradycja

W krajach arabskich palmy daktylowe oraz same daktyle mają bardzo bogatą tradycje. Są symbolem arabskiej gościnności. Podaje się je w towarzystwie arabskiej kawy na początku każdej wizyty.

Podczas świętego miesiąca, ramadanu, daktyle i szklanka wody to pierwszy posiłek po całym dniu postu. Ramadan to miesiąc oczyszczania ciała z toksyn, daktyle ponoć mają takie właściwości. Więcej o ramadanie można przeczytać TUTAJ.

Natomiast daktylowe bombonierki to najpopularniejszy tu upominek dla rodziny i przyjaciół podczas ramadanowych celebracyjnych kolacji, iftar. W bardziej wyszukanych hotelach podaje się je na przywitanie hotelowych gości.

 

Daktyle i herbata 1024x683 - Dubajowe delicje - daktyle

 

Daktyle a historia

Beduini wykorzystywali każdą część palmowego drzewa. Natomiast dieta ograniczona do owoców daktylowców i wielbłądziego mleka pozwalała im przetrwać całe miesiące na pustyni i stanowiła często metodę na przetrwanie podczas długich nomadzkich wędrówek. Były łatwo transportowalnym i niepsującym się źródłem energii.

 

Pustynia 1024x683 - Dubajowe delicje - daktyle

 

Daktyle a zdrowie

Daktyle ceni się w krajach arabskich za ich wartości odżywcze i lecznicze, bogactwo witamin oraz smak. Są często spotykane w suplementach diety, w ciastach oraz tradycyjnych potrawach. Arabowie uważają, że ich spożycie wspomaga pracę mózgu, poprawia wydolność serca, obniża cholesterol, ułatwia trawienie i wzmacnia kości.

Syropem z daktyli polewa się w Dubaju tradycyjne naleśniki, chebabDaktylami nadziewa się ciasta. Dodaje się je do porannego jogurtu czy mięsnych potraw z grilla. My zajadamy się takimi prosto z pudełka, chociaż tymi w czekoladzie również nie gardzimy. Takie nasze lokalne śliwki w czekoladzie.

 

Daktyle 1 1024x683 - Dubajowe delicje - daktyle

 

Znaleźć je można w każdym sklepie spożywczym, na każdym targu czy cukierni. Pyszne, zdrowe, naturalne słodycze. Polecamy! Nie tylko podczas ramadanu.

W Emiratach rośnie ponad 40 milionów palm daktylowych, które rodzą ponad 70 milionów ton daktyli rocznie. Traktowane są jak członkowie rodziny przez farmerów, którzy je uprawiają. Historia głosi, że człowiek mógłby przeżyć tylko i wyłącznie jedząc daktyle.

 

Daktyle 3 1024x683 - Dubajowe delicje - daktyle

 

Pnie palm daktylowych używane było jako stelaże do budowania pustynnych namiotów. Z liści pleciono naczynia, kosze, dachy czy maty do spania. Nasiona palmowe do wyrobu mydła. Daktyle są wspomniane aż 26 razy w świętej księdze muzułmańskiej, Koranie, jako ulubiony owoc proroka Mohammada, dzięki czemu nazywane są często owocem bogów.

Jedzcie daktyle!

 

podróże Szyte na Miarę 4 150x150 - Dubajowe delicje - daktyle
Polecane podróże 2 150x150 - Dubajowe delicje - daktyle
Indywidualny Plan Podróży 150x150 - Dubajowe delicje - daktyle
sportretuj swją podróż 150x150 - Dubajowe delicje - daktyle

Zostaw odpowiedź: