Beppu - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Nasze Podróże  / Japonia  / Beppu
Japonia Beppu  - Beppu

Beppu

Japonia

Artykuły

Onsenowe szaleństwo

15 Największych Japońskich Dziwactw według Gajdżina

Kraj Kwitnącej Wiśni

Szczęście po Japońsku

Zawód Gejsza

Japońskie Święte Drzewa

Nagasaki. Godzina w której Zatrzymał się Czas

Beppu Dzień po dniu

Yakushima – Kagoshima – Beppu

03 października 2016

 

Do Beppu przyjeżdżamy Shinkansenem z Kagoshimy. Ten odcinek podróży trwał  około 4 godzin. Wcześniej dwie i pół godziny płynęliśmy speedboatem z wypy Yakushima, uciekając przed nadchodzącym tajfunem Megi, pustoszącym obecnie Tajwan i zbliżającym się w szalonym tempie do wybrzeży Japonii. Ucieczka z wyspy była chyba dobrą decyzją, ponieważ już rano na wyspie było ponuro, padał deszcz i zerwało się wietrzysko. Do speedboat’a ustawiła się spora kolejka innych białasów. Na szczęście my wystawiliśmy porannego stójkowego i zaklepaliśmy bilety jako pierwsi. 

Beppu to najsłynniejszy kurort z gorącymi źródłami w całej Japonii. Odwiedza je rocznie ponad 12 milionów turystów. Gorących źródeł jest tu tyle, że całe miasto bez przerwy zasłonięte jest parą. Biały dym wydobywa się ze studzienek kanalizacyjnych, z rur, z praktycznie każdej szczeliny w ziemi. Całe miasto kopci jak jedna wielka kotłownia.

 

Japonia Beppu FanTOUR 29 1024x595 - Beppu

Widok na  Beppu

 

Z każdej strony coś syczy, paruje, zawiewa. Biegnące pod i nad chodnikiem rury oraz dziwne urządzenia hydrauliczne dudnią jak basy z rockowego koncertu. Czujemy się trochę jak w piekle. Jest naprawdę dziwacznie. 

 

Japonia Beppu FanTOUR 21 1024x577 - Beppu

Ulice Beppu

 

Gorąca woda ze źródeł jest wykorzystywana do gotowania i ogrzewania mieszkań zimą. Ilość onsenów na metr kwadratowy jest tu największa w całym kraju. 

 

Japonia Beppu FanTOUR 27 1024x577 - Beppu

Widok na Beppu

 

Dziś idziemy tylko na krótki spacer po okolicy i na kolację. Resztę wieczoru spędzamy w naszym hostelu. Pierwszy raz całą dziesiątką!

 

Beppu

04 października 2016

Kolejnego dnia wyruszamy na ‘Jigoku Meguri’ czyli dosłownie ‘piekielną wycieczkę’. Od starożytnych czasów ludzie bali się tych wiecznie bulgoczących miejsc, uważali je za przeklęte, stąd wzięła się ich potoczna nazwa: piekło. 

W Beppu znajdują się dwa rodzaje gorących źródeł: onseny, służące do zażywania leczniczych i relaksujących kąpieli oraz jigoku, czyli piekiełka, służące jedynie do podziwiania, ze względu na temperatury, w których człowiek mógłby się najzwyczajniej ugotować lub stopić. 

Wszystkie gorące źródła w Beppu każdego dnia wypluwają na powierzchnie ponad 100 milionów litrów gorącej wody. My postanawiamy obejrzeć te ‘do podziwiania’. 

Bilet do ośmiu piekiełek kosztował nas 2200 Jenów. Sześć z nich położonych jest w dzielnicy Kanawa, gdzie dostajemy się piechotą, do dwóch ostatnich musimy dojechać autobusem.  

 

Japonia Beppu FanTOUR 26 1024x577 - Beppu

Beppu

 

Rozpoczynamy zwiedzanie od Umi Jigoku czyli ‘morskiego piekiełka’. To przepiękny turkusowy staw z wrzącą niebieską wodą o temperaturze 98 stopni Celciusa, spowity kłębami gęstej, białej pary. Powstał około 1200 lat temu po erupcji wulkanu Tsurumi

 

Japonia Beppu FanTOUR 4 1024x577 - Beppu

Umi Jigoku, morskie piekiełko

 

Otoczony jest bujną zielenią, na tle której pięknie wyglądają czerwone bramy tori

 

Japonia Beppu FanTOUR 5 1024x577 - Beppu

Umi Jigoku, morskie piekiełko

 

Kąpiel w piekiełkach wykluczona. Woda ma tu blisko 100 stopni – można tylko powdychać minerałowe opary.

To właściwie cały turystyczny kompleks, na którym znajdują się też inne stawy. Mały staw, wypełniony pomarańczową błotnistą wodą.

 

Japonia Beppu FanTOUR 6 1024x577 - Beppu

Gorące źródła w Beppu

 

Oraz staw pokryty liśćmi wodnych lilii, tak wielkimi, że są wstanie udźwignąć ciężar dziecka. 

 

Japonia Beppu FanTOUR 2 1024x577 - Beppu

Gorące źródła

 

W stawie gotują się jajka. Można je sobie potem kupić i zjeść z solą i sosem sojowym. Ja nie skorzystałam. Seb i owszem. Każde ugotowane w piekielnych wodach jajo przedłuża ponoć życie o lat 7 więc może się opłacało. 

 

Japonia Beppu FanTOUR 15 1024x577 - Beppu

Jajko gotowane w gorących źródłach

 

Można też skorzystać z kąpieli stóp w gorących, zmineralizowanych źródełkach. Ogólnie, gdyby ktoś miał czas tylko na jedno piekiełko, to będzie najprawdopodobniej najlepszym wyborem. Koszt do jednego przybytku to 400 Jenów.

 

Japonia Beppu FanTOUR 1024x577 - Beppu

Beppu

 

Kolejne piekiełko to Oniishibouzu Kigoku, czyli ‘piekło demonicznego mnicha’. Nazwane zostało tak, ze względu na to, że bulgoczące szare błota przypominają rzekomo ogolone głowy mnichów.

 

Japonia Beppu FanTOUR 8 1024x577 - Beppu

Piekło demonicznego mnicha

 

Są jednak znacznie większe, stąd ,demoniczny’ przydomek.

 

Japonia Beppu FanTOUR 9 1024x577 - Beppu

Piekło demonicznego mnicha

 

To piekiełko wygląda chyba najbardziej kosmicznie. ,Głowy mnichów’ ruszają się jak galaretowate pulpy, bulgocząc i wypuszczając bąble w centralnym miejscu ,czaszki’.

 

Japonia Beppu FanTOUR 10 1024x577 - Beppu

Piekło demonicznego mnicha

 

Wejścia do Kamado Jigoku, czyli ‘piekielnego pieca’ strzeże kolorowa rzeźba demona. 

 

Japonia Beppu FanTOUR 1024x577 - Beppu

Demon pilnuje wejścia

 

Nazwane zostało tak, ponieważ niegdyś gotowano tu ofiarne posiłki, składane bogom strzegących świątyni Kamado Hachimangu

 

Japonia Beppu FanTOUR 11 1024x577 - Beppu

Piekiełko Beppu Kamado Hachimangu

 

Obecnie można spróbować przekąsek przygotowanych w specjalnych piecach, wykorzystujących naturalną gorącą parę ze źródeł. Temperatura pary sięga 90 stopni Celsiusa. Serwowane są ryby, warzywa i ryż.  

 

Japonia Beppu FanTOUR 7 1024x577 - Beppu

Naturalnie gotowane potrawy na wulkanicznej parze

 

Można też napić się źródlanej wody. 

 

Japonia Beppu FanTOUR 13 1024x538 - Beppu

Jadłodajnia – można tutaj pomoczyć nogi w gorących źródłach

 

Kolejne piekiełko to Oniyama Jigoku, czyli ‘piekło górskiego diabła’. Od 1923 roku hodowane są tu krokodyle, którym podobno bardzo odpowiada klimat podgrzewany przez 98 stopniową wodę oraz minerały gorących źródeł. Jednak bestie nie wyglądały na szczęśliwe. Chociaż w sumie nie wiem jak wygląda szczęśliwy krokodyl. Wnioskuje po fakcie, że właziły na siebie nawzajem, jakby miały zbyt ciasno. 

 

Japonia Beppu FanTOUR 16 1024x640 - Beppu

Hodowla krokodyli

 

W następnym piekiełku, Shiraike Jigoku, ‘piekiełko białego stawu’, rzeczywiście znajduje się staw z prawie mlecznobiałą wodą.

 

Japonia Beppu FanTOUR 20 1024x577 - Beppu

Piekiełko Shiraike Jigoku

 

Otoczony jest bardzo przyjemnym ogrodem zen. Całość przedstawia się bardzo ładnie, gdyby nie pomieszczenia z mocno zaniedbanymi i ciasnymi akwariami po sąsiedzku. 

 

Japonia Beppu FanTOUR 19 1024x577 - Beppu

Piekiełko w Beppu

 

Piekiełko Yama Jigoku, ‘górskie piekiełko’ sobie darowaliśmy, ponieważ czytaliśmy, że jest tam Zoo z dużymi zwierzętami, więzionymi w zbyt ciasnych klatkach. 

Do kolejnych dwóch piekiełek musieliśmy podjechać 3 km autobusem miejskim (16/16A lub 26/26A) z pobliskiego przystanku. Wszystko jest pięknie narysowane na biletach.

Pierwsze z nich, ’Chinoike Jigoku’, czyli ‘krwista sadzawka’, powinno mieć, zgodnie z opisem, kolor krwi, uzyskany dzięki czerwonej glinie, zawierającej związki żelaza. To miało być najbardziej fotogeniczne ze wszystkich piekiełek, ale coś mu się chyba stało, bo było raczej mało czerwone, bardzo buro-gliniaste.

 

Japonia Beppu FanTOUR 4 1024x577 - Beppu

Krwista sadzawka

 

Japonia Beppu FanTOUR 7 1024x577 - Beppu

Krwista sadzawka

 

Jest tu też duży sklep z pamiątkami w całkiem rozsądnych cenach.

Drugie, ‘Tatsumaki Jigoku’, ‘tornado’, to mały gejzer, który co pół godziny (z dokładnością co do kilku minut) wybucha na jakieś 5-10 minut, ku uciesze zgromadzonych widzów. Gdy przyszliśmy gejzer spał. Musieliśmy poczekać.

 

Japonia Beppu FanTOUR 8 1024x577 - Beppu

Gejzer w stanie spoczynku

 

Dookoła rozciągają się zadbane ogrody, gdzie można umilić sobie czas, czekając na wybuch. 

 

Japonia Beppu FanTOUR 9 1024x577 - Beppu

Ogród

 

Wybuchu przegapić się nie da, ponieważ tuż przed erupcją obsługa puszcza głośny sygnał dźwiękowy, informujący, że najwyższy czas usadzić się na widowni. W końcu wybucha.

 

Japonia Beppu FanTOUR 24 1024x577 - Beppu

Gejzer

 

Widowiskowe to zbytnio nie jest. Najciekawszy jest sam fakt, że tak regularnie wybucha.

Zwiedzanie piekiełek zajęło nam może jakieś 3 godziny. 

 

Japonia Beppu FanTOUR 12 1024x577 - Beppu

Piekiełko w Beppu

 

Ponieważ mocno zgłodnieliśmy udaliśmy się do pobliskiego Jigokumushi Kobo Steam Cooking Centre, gdzie można zamówić sobie gotowane na parze z piekielnych źródełek posiłki. Znajduje się kilka minut drogi od terminalu autobusowego na Kannawa. Można nawet przynieść swoje własne produkty i jedynie wynająć ‘steam chamber’ na 30 minut za 510 Jenów. Każde dodatkowe 10 minut to koszt 150 Jenów. Po zjedzeniu trzeba odnieść naczynia i posprzątać po sobie stół. To nie jest zwykła restauracja. Pracujący tam ludzie, to wolontariusze. 

 

Japonia Beppu FanTOUR 3 619x1024 - Beppu

Jigokumushi Kobo Steam Cooking Centre

 

Kolejnym punktem programu miał być wjazd kolejką górską na górę Tsurumi (1375 metrów), żeby obejrzeć sobie to niesamowite, dymiące miast z wysoka, jednak pani w kasie informuje nas, że kolejka nie kursuje, ze względu na zbliżający się tajfun Megi. Ma dotrzeć do miasta w ciągu najbliższych godzin. No i znowu mamy pecha! Na dodatek pani straszy, że Shinkanseny mogą być również odwołane. No więc znowu musimy uciekać. Prześladuje nas ten tajfun…

Najbardziej jednak żałujemy, że nie udało się nam zakopać po szyję w gorącym, wulkanicznym piasku na plaży Shoningahama i zażyć słynnej piaskowej kąpieli sunayu. Naprawdę na to czekałam. 

Cóż, wracamy do hotelu, pakujemy się i jedziemy do zupełnie nieplanowanego miasta w tej podróży: Kobe

Niektóre Shinkanseny rzeczywiście już odwołane. Jesteśmy zbyt daleko od Tokio, żeby ryzykować, że się stąd nie wydostaniemy i nie zdążymy na samolot do kraju.

 

Przeklęta Megi

Polecane książki

Zostaw odpowiedź: