Balijskie ognisko domowe - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / Balijskie ognisko domowe
bali traditional house

Balijskie ognisko domowe

Balijskie ognisko domowe

Pobyt na Bali trzeba koniecznie połączyć z zamieszkaniem przynajmniej przez kilka nocy w tradycyjnym balijskim domu. To właściwie nie jest dom, a cały kompleks budynków, z których każdy pełni określoną funkcje.

 

Bali tradycyjny dom 7 of 22 1024x683 - Balijskie ognisko domowe

 

Wiele z nich jest obecnie przygotowanych na przyjęcie turystów, oferując wszelkie wygody, takie jak prywatna łazienka, klimatyzacja czy śniadanie serwowane na prywatnym ganku.

 

Bali tradycyjny dom 1 of 22 1024x683 - Balijskie ognisko domowe

 

Tradycyjnie w balijskich domach kuchnia i łazienka to części wspólne, dzielona z resztą rodziny zamieszkującej w gospodarstwie. Balijczycy na co dzień jedzą w kuchni. Jedynie podczas uroczystości wynoszą posiłki na centralne patio.

Częścią wspólną jest też rodzinna świątynia oraz miejsce rodzinnych spotkań, usytuowane w centralnym miejscu, między prywatnymi budynkami, w których śpią poszczególne rodziny. Balijskie domy to właściwie wielopokoleniowe ‘wioski’, w których mieszkają razem dziadkowie, rodzice, dzieci, czyli bracia ze swoimi rodzinami.

 

Bali tradycyjny dom 18 of 22 1024x683 - Balijskie ognisko domowe

 

Domy na bali po dziś dzień budowane są zgodnie z hinduistycznymi oraz buddyjskimi wierzeniami, opartymi na harmonii z bóstwami, naturą oraz drugim człowiekiem. Zgodnie z nimi, każdy obiekt i byt we wszechświecie ma swoje wyznaczone miejsce.

 

Bali tradycyjny dom 9 of 22 1024x683 - Balijskie ognisko domowe

 

Osiem głównych zasad, określających miejsce istnień, zapisanych jest na palmowym liściu w starożytnym manuskrypcie Asta Kosala Kosali. Według nich wszechświat jest podzielony na trzy sfery: buhr (świat podziemny władany przez demony), buwah (świat zamieszkany przez ludzi) i swah (niebo – świat bogów).

Balijczycy wierzą, że taki podział odzwierciedlony jest też w geografii ich wyspy: aktywny wulkan Agung, najwyższe wzniesienie na Bali, należy do bogów, morzem władają demony, natomiast między górą i światem podwodnym żyją ludzie i zwierzęta.

 

Indonezja bali agung 1024x634 - Balijskie ognisko domowe

Podobny podział zachowują budując swoje domostwa. Wschód (kangin) jest utożsamiany z życiem, czyli sacrum, dlatego w północnowschodniej części domu budowane są rodzinne świątynie.

Rodzinna świątynia jest najświętszym miejscem posesji. Oddaje się tam część bogom i przodkom. Najważniejsza świątynia (sanggah kemulan) zawsze poświęcona jest hinduskiej trójcy: Brahmie, Vishnu i Shivie. To zwykle konstrukcja w kształcie domu z dachem wzniesionym na filarach, ustawiona na pojedynczej kolumnie. W wierzeniach Brahma jest utożsamiany z męskimi przodkami rodu, Vishnu z żeńskimi.

 

Bali tradycyjny dom 6 of 22 1024x683 - Balijskie ognisko domowe

 

Kiedy Balijczyk się żeni i sprowadza swoją żonę pod rodzinny dach, buduje swoją świątynie dla nowo powstałej rodziny. Ze względu na ograniczoną powierzchnię są to coraz częściej małe kapliczki, dostawiane przy świątyni głównej.

Codziennie rano Balijczycy przynoszą do świątyni ofiarne koszyczki, Canang Sari, i zapalają kadzidełka. Każda rodzina robi to trzy razy dziennie, więc można obserwować ten rytuał kilkukrotnie każdego dnia.

 

Indonezja bali skladanie ofering 1024x768 - Balijskie ognisko domowe

 

W części południowozachodniej, kojarzonej z demonami i śmiercią, umieszczane były cmentarze. Od jakiegoś czasu nie pozwala się już trzymać prochów zmarłych na posesjach, więc posiadają je jedynie najstarsze domostwa.

Typowy balijski dom otoczony jest murem. Do wnętrza prowadzą wąskie drzwi, umieszczone wysoko nad ziemią, bardzo często ozdobione figurkami potworów. Te wszystkie cechy mają za zadanie utrudnić złym duchom dostanie się do środka.  Obecnie głównych wrót używa się najczęściej jedynie w wyjątkowych okazjach. Na co dzień na posesje wchodzi się wejściem bocznym, omijając strome schody i wąskie drzwi.

 

Bali tradycyjny dom 24 of 1 1024x683 - Balijskie ognisko domowe

 

Inną symboliką jest utożsamianie tradycyjnego balijskiego obejścia z ciałem człowieka. I tak rodzinna świątynia symbolizuje głowę. Sypialnie i pokoje dla gości to ramiona. Centralnie położone patio to brzuch, miejsce gdzie rodzina celebruje wspólne uroczystości. Kuchnia i łazienka to nogi i stopy, natomiast śmietnik na tyłach kompleksu to odbyt.

 

Bali tradycyjny dom 2 of 22 1024x683 - Balijskie ognisko domowe

 

Architekci przestrzegają zasad Asta Kosala Kosali i dokonują dokładnych pomiarów, gdzie zaprojektować głowę i resztę ciała domu.

 

 

Bali tradycyjny dom 19 of 22 1024x683 - Balijskie ognisko domowe

 

Przed rozpoczęciem budowy domu Balijczycy konsultują się z ekspertami, żeby wybrać najlepszą datę z Balijskiego kalendarza i składają na gruncie dary dla bogów w nadziei, że wspomogą budowę. Poszczególne ściany i budowle muszą być budowane zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Budowę rozpoczyna się zawsze od rodzinnej świątyni.

 

Indonezja bali nicks homestay kapliczki 1024x768 - Balijskie ognisko domowe

 

W rezultacie powstaje niezwykła i przepiękna konstrukcja. Budynki są ozdabiane misternie rzeźbionymi rantami, malowane na piękne kolory.

 

Indonezja bali rzezbiarze 1024x768 - Balijskie ognisko domowe

 

Między budynkami sadzi się ozdobne krzewy, palmy, ukwiecone drzewa. Dodatkowo dekoruje się ogród kamiennymi figurkami, konstruuje fontanny z nieustannie płynącą wodą, sprzyjającą wyciszeniu i medytacji.

 

Bali tradycyjny dom 11 of 22 1024x683 - Balijskie ognisko domowe

 

Często można też spotkać bambusowe klatki ze śpiewającymi ptakami. Balijski dom jest zrównoważony i bije od niego niezwykła harmonia i spokój.

 

Bali tradycyjny dom 21 of 22 1024x683 - Balijskie ognisko domowe

 

Idealne miejsce na relaks i wyciszenie. Idealne miejsce, żeby poczuć balijską magię i zrozumieć, dlaczego Balijczycy są tak niezwykle spokojni, przyjaźni i uśmiechnięci.

 

Bali tradycyjny dom 14 of 22 1024x683 - Balijskie ognisko domowe

 

My poczuliśmy się magicznie.

Więcej ciekawych informacji o Bali:

Selamat Hari RayaNyepi 2018 Caka 1940 Nowy Rok po balijsku

Stolica balijskiej sztuki: Ubud

Bali. Raj dla oka, zmysłów i ciała

Roztańczone Bali

Bali kadzidłami pachnące – Canang Sari

Urodziny na Bali

Balijskie pogrzeby wesołe

10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

Hodowlane korale na Bali

Smaki Bali

Produkcja oleju kokosowego na Bali

Skąd się bierze ryż?

PLAN PODROZY 150x150 - Balijskie ognisko domowe
BILRTY FANTOUR 150x150 - Balijskie ognisko domowe
NOCLEGI FANTOUR 150x150 - Balijskie ognisko domowe
PRZEWODNIKI 150x150 - Balijskie ognisko domowe

Komentarze:

  • Globtroterek
    18 kwietnia 2019 at 07:15

    jak tam pięknie! 🙂

Zostaw odpowiedź: