10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali - FanTOUR
Ostatnie wpisy
+48 605 24 24 20
fantour@fantour.eu
+48 605 24 24 20
Top
FanTOUR  / Aktualności  / 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali
Bali FanTOUR 2 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

W zwi

Dominującą religią na indonezyjskiej wyspie Bali jest Agama Tirta, Religia Świętej Wody. Balijczycy traktują wodę jak dar od zamieszkujących szczyty gór bogów. Spływająca górskimi potokami woda zasila tarasowe pola ryżowe, gasi pragnienie zwierząt, oczyszcza spracowane ciała farmerów po ciężkim dniu pracy. Wyspa obfituje w świątynie czczące ten boski dar. Niemal w każdym ogrodzie znajduje się fontanna lub oczko wodne. Żaden balijski rytuał się bez niej nie obejdzie. Woda tworzy bezpośrednią, namacalną więź między ludźmi, naturą i bogami.  Odwiedzającym zapewnia niezapomniane przeżycia. Sprawdźcie jakich wodnych atrakcji nie wypada przegapić.

1. Pura Tirta Empul

Zatrzymajcie się na chwilę w świątyni Świętej Wody, Pura Tirta Empul, jednej z piękniejszych świątyń na całej wyspie. Jej walory doceniła komisja światowego dziedzictwa UNESCO, wpisując cały obiekt na swoją listę. Zbudowano ją w zielonym wąwozie, wokół bulgocącego, gorącego źródła. Tryska tu trzynaście fontann, w których Balijczycy dokonują rytualnych ablucji. Należy obmywać się w nich kolejno od pierwszego do jedenastego. Ablucje oczyszczają duszę ze zła i złych duchów, zapewniają dobrobyt i pomyślność oraz oczyszczają fizycznie ciało. To obiekt religijny, więc z akwenu powinni korzystać jedynie wierni, jednak nikt nie zabrania turystom dołączyć do Balijczyków. Jeżeli postanowicie spróbować, pamiętajcie o złożeniu rąk, jak do modlitwy i pokłon szacunku przed każdą fontanną. Nie wolno korzystać z dwóch ostatnich strumieni. Przeznaczone są tylko do obrządków pogrzebowych.

 

Indonezja bali swiatynia 13 1024x683 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

 

2. Pura Ulu Danan

Odwiedźcie koniecznie wizytówkę całej wyspy, świątynię Pura Ulu Danan. To najczęściej fotografowana świątynia na Bali. Jest tak popularna, że dorobiła się nawet swojego wizerunku na banknocie 50 000 Rupii. Położona jest na małej wyspie na jeziorze Bratan, które Balijczycy uważają za matkę każdej rzeki, strumyka i studni na Bali. Odprawiane są tu ceremonie mające zapewnić farmerom opady deszczu niezbędne do uprawy ryżu. Jest także ikoną słynnego balijskiego krajobrazu Subak.

 

Indonezja bali swiatynia 31 1024x683 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

 

3. Subak

Wybierzcie się na trekking po Subak, czyli malowniczych polach ryżowych, zasilanych wodą potoków, spływających z okalających pola gór. Krajobraz Subak został w 2003 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten genialny system irygacyjny wymyślił już w IX wieku przedsiębiorczy książę jednego z balijskich królestw. Życiodajna woda, dar od zamieszkujących szczyty gór bogów, zamiast spływać wąwozami prosto do morza, została systemem tam i kanałów rozprowadzona po zboczach, zasilając wszystkie znajdujące się na nich ryżowiska i pola uprawne. Na horyzoncie towarzyszyć Wam będą majestatyczne zarysy gór i wulkanów. Widoki niezapominane.

 

indonezja bali pola ryzowe Jatiluwit 8 1024x683 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

 

4. Boski Ryż

Zasadźcie samodzielnie ryż. Do uprawy ryżu potrzeba ogromnej ilości słodkiej wody. Ulewne deszcze pory deszczowej nie wystarczą, by móc go uprawiać go cały rok. Potrzeba jest woda ze źródeł, którymi władają bogowie. Ryż to główny składnik balijskiego menu, dlatego Balijczycy składają bogom ofiary i odprawiają ceremonie, by okazali się łaskawi i zesłali na ziemię wystarczającą ilość świętej wody. W rezultacie wyhodowany ryż traktowany jest jak boski dar. Dołączcie do farmerów pracujących na ryżowiskach. Chętnie pokażą, ile źdźbeł powinno znaleźć się w jednej sadzonce, w jakiej odległości od siebie należy ryżowe wiązki wcisnąć w błotnistą glinę i na pewno docenią darmową pomoc. Tylko nie uciekajcie po zasadzeniu kilku wiązek. Pomóżcie obsadzić chociaż pół ryżowej grządki. Niech farmer poczuje, że turyści bywają pomocni i przekona się, że biali też co nie co potrafią.

 

Bali pole ryżowe sadzenie ryżu 4 1024x683 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

 

5. Wodospady

Wybierzcie się nad orzeźwiające chłodną bryzą wodospady, których na Bali nie brakuje. Dajcie się oczarować ich majestatyczną siłą i przytłoczyć hukiem hektolitrów wody, opadającej ciężko do zbiorników. Wymowny widok ilustrujący siłę drzemiącą w tym świętym żywiole. Woda jest nawet kilkanaście stopni chłodniejsza od temperatury tropikalnego powietrza, dlatego to idealne miejsce na regenerującą kąpiel. Ponadto balijskie wodospady, ukryte najczęściej w gęstym, soczyście zielonym, tropikalnym lesie, potrafią zwalić z nóg swoją urodą. Warto urządzić sobie wyprawę szlakiem wodospadów. Każdy jest inny. Jeden piękniejszy od drugiego. Zdjęcia będą najpiękniejszymi pocztówkami z wakacji. 

 

Bali wodospad 1024x683 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

 

6. White Water Rafting.

Spłyńcie pontonem spienioną rzeką, podziwiając po drodze zapierające dech w piersiach krajobrazy lasu deszczowego i ryżowych pól. Wśród gąszczu egzotycznych drzew natkniecie się z pewnością na ciekawskie dzikie małpki, usłyszycie trele egzotycznych ptaków, wypatrzycie na drzewach dojrzałe rambutany. Wasz instruktor nie omieszka przemoczyć Was do suchej nitki, przepływając, niby niechcący, pod wodospadem; nie raz stuknie z impetem w skalisty brzeg, żeby podnieść poziom adrenaliny; naprowadzi ponton na mini-wodospady, doprowadzając do obrotu o 360 stopni. Nie ma co się martwić. Zna w rzece każdy kamień i wir. Wszystkie atrakcje są przemyślane i celowe. W końcu to ma być dobra zabawa i niezapomniane przeżycie.

 

Indonezja Indonesia Bali rafting 4 685x1024 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

 

7. Gorące Źródła

Emocje po szalonym spływie można uspokoić pławiąc się w gorących źródłach. Na Bali jest ich całkiem sporo. Aktywne wulkany podgrzewają podziemne strumienie i zasilają ozdobne baseny, które zbudowali na swoje potrzeby Balijczycy. Oceany i morza to, zgodnie z balijskimi wierzeniami, świat zamieszkały przez demony. W związku z tym Balijczycy w morzu kąpią się bardzo sporadycznie lub wcale. Zdecydowanie wolą gorące źródła, rzeki i jeziora. Tam płynie święta woda. Dar bogów. Tam czują się bezpiecznie. Mogą spokojnie odpocząć po ciężkim dniu pracy na polu, bez obawy, że jakiś złośliwy demon pociągnie ich na dno. Warto do nich dołączyć.

 

Indonezja podróże szyte na miarę bali gorące źródła 1 1024x683 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

 

 

8. Jeziora Buyan, Tamblingan, Bratan

Wolicie spokojniejsze i chłodniejsze wody? Wybierzcie się na przejażdżkę po jeziorach Buyan i Tamblingan. Kiedyś stanowiły, razem z jeziorem Bratan, jedno wielkie jezioro, które rozdzieliła zastygła lawa wypluta przez wulkany. Po jeziorach nie wolno pływać łodziami silnikowymi. Nawet lokalni rybacy używają małych, wiosłowych łódeczek nazywanych pedahu. Widoki na otaczające jeziora góry i wulkany są niezapomniane. Krajobraz nazywa się często Balijską Szwajcarią.

 

Indonezja bali jezioro 1024x683 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

 

9. Żabi taniec czyli Frog Dance

Doświadczcie unikalnej balijskiej kultury i sztuki, wybierając się na przestawienie tradycyjnych tańców, w tym charakterystycznego Frog Dance, czyli tańca żab. Tancerze starają się naśladować ruchy i zachowanie tych sympatycznych płazów. Taniec opowiada historię księcia Jenggala, który wypuścił się na przechadzkę w okolice wulkanu, szukając motyli, których był miłośnikiem. Niestety przepadł bez wieści. Po kilku latach na dworze pojawiła się dziwnie zachowująca się żaba. Dworzanie uwierzyli, że jest to reinkarnacja zaginionego księcia. Książę-żaba zakochał się w księżniczce Daha, jednak zdając sobie sprawę, że nigdy nie będzie mógł jej poślubić, postanowił prowadzić życie ascety i poświęcić je całkowicie bogowi Wisznu. Poruszony tym gestem Wisznu, przywrócił żabie poprzednie wcielenie przystojnego księcia. Ten poślubił ukochaną i żyli długo i szczęśliwie do końca życia oddając najwyższą cześć bogowi wybawcy. 

Taniec Żab odgrywa się, by zabawić bogów i sprawić im przyjemność podczas uroczystości poświęconym deszczom i urodzajowi. Żaby tradycyjnie kojarzone są na Bali z deszczem, ponieważ kumkanie zwykle go przepowiada oraz rozbrzmiewa tuż po. Posążki żab bardzo często zdobią ogrody i pola, a Balijczycy składają pod nimi ofiary. Żaby na Bali są szanowane, święte. 

 

Bali żaby 1024x683 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

10.  Japoński Wrak

Nie obawiacie się balijskich demonów, zamieszkujących morza i oceany? Zanurkujcie z kolorowymi rybami przy zatopionym japońskim wraku w okolicach Amed. Statek zatonął tak blisko brzegu, że nie potrzeba nawet wynajmować łodzi, żeby do niego dotrzeć. Dodatkowo, zatonął na płyciźnie, więc to nie lada okazja dla osób, które nie nurkują z butlą, żeby obejrzeć obrośnięty różnorodnym koralem, oryginalny wrak. Koralowce zwabiają tu całą masę kolorowych ryb, które szukają we wraku pożywienia i bezpiecznego schronienia. Nazwano go ,japońskim’ ze względu na odnalezioną w nim toaletę, typową dla Japończyków, którzy na punkcie toalet mają wyjątkowego bzika. Wilki morskie innych narodowości nie przywiązują aż takiej wagi do zwykłego wychodka. Tak naprawdę jednak nie wiadomo skąd statek się tu wziął, do kogo należał i w jakim celu przypłynął. Koralom i rybom to zupełnie obojętne, a teraz to ich własność. Ich i balijskich demonów.

 

rafy FanTOUR 2 of 10 1024x768 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

 

Woda na Bali to nie tylko życie i świętość. To naturalne piękno i wytchnienie od tropikalnych upałów. Warto doświadczyć jej pod każdą postacią. 

Polecamy wyjazdy na Bali TUTAJ.  Zobacz te miejsca i wiele innych.

Przeczytaj też:

Selamat Hari RayaNyepi 2018 Caka 1940 Nowy Rok po balijsku

Stolica balijskiej sztuki: Ubud

Bali. Raj dla oka, zmysłów i ciała

Roztańczone Bali

Bali kadzidłami pachnące – Canang Sari

Balijskie ognisko domowe

Urodziny na Bali

Balijskie pogrzeby wesołe

Hodowlane korale na Bali

Smaki Bali

Produkcja oleju kokosowego na Bali

Skąd się bierze ryż?

podróże Szyte na Miarę 4 150x150 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali
Polecane podróże 2 150x150 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali
Indywidualny Plan Podróży 150x150 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali
sportretuj swją podróż 150x150 - 10 niezapomnianych wodnych przeżyć na Bali

Zostaw odpowiedź: